ZENCEFİL ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?

ZENCEFİL ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?

Zencefil nedir?

Zencefil Asya’da bulunan  anavatanı Hindistan olan; köklü, baharatlı ve keskin tatlı bir bitkidir. Hindistan dışında Çin, Endonezya, Vietnam, Japonya gibi tropik ve yarı tropik iklimlerde yetişir. Sarı, kırmızı ve turuncu çiçekleri vardır. Boyu bir metreye kadar uzayabilen bir bitkidir. İçeriğinde bulunan vitaminler ve mineraller sebebiyle, yüksek bir besin değerine sahiptir. İçerdiği vitaminler, C vitamini, B1 vitamini ve B6 vitaminidir. Mineral olarak ise; potasyum, kalsiyum, sodyum, magnezyum ve demir içerir. Sağlık alanında tam bir şifacı olan zencefil bitkisinin, toz ve kök hali, türlü şekillerde kullanılabilmektedir. Ülkemize  dışarıdan ithal edilen bu bitkinin, yaprakları mızrak şeklinde, sivri uçludur ve hafif tarçın kokusunu andırır. Sağlık alanının yanında, baharat olarak ta mutfağında vazgeçilmez bir üyesidir. Kozmetik alanında da kendine yer bulmuştur. En iyi zencefil Kalküta zencefili olarak bilinir ve Hindistan’da yetişir. Çoğunlukla kullanılan  baharat hali dışında, çayı yapılarak tüketilen zencefilin birçok yararı bulunmaktadır.

Zencefil çayının faydaları nelerdir?

Zencefil çayının mide bulantısı ve kronik mide ağrılarında iyileştirici etkisi vardır. İştah bastırıcı özelliği ile kilo vermek isteyenlerin tükettiği çayların başında gelmektedir. Gaz sancısı çekenlerde bağırsak ve mide gazlarını söktürücü etkisi bulunur. İshali keser, soğuk algınlıklarında, gripte  hastalığın çabuk atlatılmasını sağlar ve iyileşmeyi hızlandırır. Afrodizyak etkisinin yanı sıra meniyi de  arttırır. Ses kısıklığına iyi gelir. Yüksek tansiyon ve yükselmiş kötü kolestrolü düşürücü etkisi vardır. Zencefil bitkisinin antiseptik özelliği de, bağırsak ve midede oluşan enfeksiyonların tedavisine destek olur. Çok bilinmese de, gıda zehirlenmelerinde oldukça etkilidir. Terletici ve ateş düşürücü etkisi özellikle nezle ve grip gibi hastalıklarda iyileşmeye olumlu katkı sağlar. Bilinen bir yan etkisi olmamakla birlikte, fazla kullanımının bazı sakıncaları olabilir. Hamilelikte sakıncası olup olmadığı tartışmalı bir konudur. Bir kısım insan, mide bulantısına iyi gelme özelliği ile hamilelikte  bulantı kusmalara karşı rahatlık sağladığını düşünmektedir. Kullanmadan önce  her  ihtimale karşı doktora sormak faydalıdır. Yine de  deniz tutan kişilerin, bir termos içinde zencefil çayı taşımaları hayat kurtarıcı olabilir. Zencefilin kökleri analjezik özelliğe sahiptir. Kronik mide ağrıları yanında, kas ağrılarında da olumlu etki yapar. İltihaplanmaya karşı savunma geliştiren zencefil, özellikle  artrit, alzeimer ve kalp hastalıklarında tam bir defans oyuncusu görevini üstlenir. Kan şekerinin düşürür ve zayıflamaya yardımcı olur. Kök saplarının çiğ halde suya konulması da en az zencefil çayı kadar etkilidir. İnme hastalığından kişiyi korur. Kan inceltici etkisi ile  inmeye sebep olan kan pıhtılarının oluşmasına engel olur. Aspirin ile ortak içeriği olan salisat, bu inceltme görevini yapar ve aspirin kadar yan etkisi de bulunmaz. Doğal bir ilaçtır zencefil. Kanseri bile yenebilecek kadar güçlü olan zencefil, baharatların kraliçesidir denilebilir. Özellikle meme kanserinde etkili olabileceği bazı araştırmalar sonucu dile getirilmiştir. Kadınların ortak sorunu olan regl ağrılarına, bir fincan zencefil çayı deva olur. Regl ağrısının sebep olduğu krampları azalttığı gibi, kanamayı da kolaylaştırarak bu sürecin sorunsuz geçmesini sağlar. Öksürüğe neden olan solunum yolu rahatsızlıklarında virüslerle savaşır. Zencefil çayının yanında yağı da kullanılarak özellikle mantar enfeksiyonlarını  önleyici etki gösterir. Seratonin ve dopamin salgılanmasını arttırdığından beyinin daha iyi odaklanmasına yardımcı olur. Hafif depresyonlarda günlük düzenli  kullanımı fayda sağlar.

Zencefil Nerelerde Kullanılır?

Zencefilin çayı  toz şekilde hazırlanabildiği gibi, taze kök halinin rendelenmesi ile  de hazırlanabilir. Limon eklenerek C vitamini bombası elde edilir. Limonla birlikte faydası da katlanır.  Toz zencefilin rengi kirli beyazdır. Bazen krem rengi şeklinde de olabilir. Çiğ hali ise tatlı bir sarı renktedir. Toz zencefil salatalar, yemekler ve çorbalarda tüketilir. Zencefil çayını yaparken dozunu iyi ayarlamak gerekir, çünkü keskin ve  acı bir tadı vardır. Bu tadı yumuşatmak için zencefil çayının  içerisine; süt, bal veya limon eklenebilir. Taze zencefil C vitamini açısından, toz zencefilden daha zengindir. Tadında tarçın aroması vardır ve sütlü tatlılara rendeleyerek tüketmek iyi bir seçim olur. Yine rendeleyerek süte bal ile birlikte karıştırılması bir başka kullanım şeklidir.

Toz Zencefil Çayı Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

  • 1 fincan kaynamış su
  • 1 çay kaşığı toz zencefil
  • İnce bir limon dilimi ya da limon suyu
  • İsteğe göre bir miktar bal

Bir fincan kaynamış  suyun içerisine, bir çay kaşığı toz zencefil eklenir ve 5 dakika kadar demlenmesi beklenir. Demlendikten sonra süzülür ve içine  ince bir limon dilimi atılır. İstenirse keskin tadını dengelemek için bir miktar bal eklenebilir. Toz zencefil çayı, taze zencefil çayına oranla daha yoğun bir tat verir. Bal, limon ve toz zencefili karışım haline getirip, gece tüketilirse öksürüğe karşı olumlu sonuçlar elde edilir.

Taze Zencefil Çayı Nasıl Hazırlanır?

Malzemeler:

  • 2 çay kaşığı rendelenmiş taze zencefil
  • Bir fincan kaynamış su
  • İnce bir limon  dilimi ya da limon suyu
  • 1 yemek kaşığı bal

Taze zencefil çayını hazırlarken, öncelikle zencefiller iyice yıkanır ve kabukları soyulur. Soyulan zencefiller ince dilimlere ayrılır. Bir cezve içerisinde su kaynatılır ve dilimlenmiş zencefiller bu kaynamış  suya atılır. 10 dakika demlenmesi beklenir. İçerisine limon dilimi ya da limon suyu eklenerek, bal ile tatlandırılabilir. Aç  karnına tüketmek çok faydalıdır. Ancak mideyi rahatsız ediyorsa sütle birlikte karıştırılarak tüketilmesi daha uygundur.Toz ya da taze zencefilden çay hazırlarken, antibiyotik ve iltihap söktürücü özelliğini daha da pekiştirmek için, içerisine az miktarda pul biber eklenir.

Zencefil Hangi Durumlarda Tüketilmemelidir?

Sağlıklı bir bitki olduğundan, zarar görülme olasılığı pek yoktur. Ama her şeyin fazlası zarardır düsturuna uyarak, kararında tüketmek gerekir. Eğer zencefile karşı bir alerji durumu söz konusu ise kesinlikle kullanılmamalıdır.  Hamilelikte ve emzirme dönemlerinde  doktora danışılarak kullanılmalıdır. Bunun dışında, ülser ya da safra taşı varsa tüketilmemesi uygundur. Oral alerji sendromu olan kişilerin kullanmaması gerekir.

Zencefil Çayının Yan Etkileri Nelerdir?

Zencefil her ne kadar şifa kaynağı olsa da, uygunsuz, dikkatsiz ve aşırı tüketimi de beraberinde bazı problemlere yol açabilir. İlk akla gelen yan etkisi alerjidir. Kullanan kişilerin zencefile  alerjisi bulunabilir. Bu da  diğer tüm alerjik reaksiyonlar gibi ciddi sonuçlar doğurabilir. Safra üretimini arttırabilir, midede yanma ve ekşime yapabilir. Özellikle  toz halinde  tüketimde, bu duruma daha sık rastlanır. Kan basıncını düşürerek, baş dönmelerine ve tansiyon düşmelerine neden olabilir. Bağırsaklarda hareketlenmeyi arttırarak ishale sebep olabilir. Eğer taze zencefil çiğnemeden yutulmuşsa, bağırsakta sorun yaşatabilir ve bağırsak tıkanıklığına yol açabilir. Ülser hastaları, iltihaplı bağırsak hastaları ve taze zencefil tüketiminde aşırıya kaçma durumlarında, olumsuz etkiler görülebilir. Safra taşı olanlarda yan etkiler görülebileceği gibi, fazla kullanım ritim bozukluğuna da yol açabilir. Regl döneminde olan  kadınlarda, kanamayı arttırdığı da gözlenmiştir. Oral alerji sendromu yaşayan kişilerin,  tat almasında sıkıntı yaratmasının yanında ağızda tahrişler oluşabilir. Hafif gaz ile birlikte şişkinlik olması da zencefil ve zencefil çayının fazla tüketiminde görülebilecek yan etkilerdendir.

Zencefil Çayının Cilde Hangi Yararları Vardır?

Asya ve Çin tıbbında sıklıkla kullanılan zencefil bitkisinin, cilt üzerinde oldukça olumlu etkileri vardır. Eğer düzenli bir zencefil tüketimi varsa, cildi toksinlerden arındırır ve daha sağlıklı bir cilt yapısına ulaşılmasını sağlar. Cildi daha parlak bir hale getirir ve yaşlanmanın erken etkilerinde azalma sağlar. Cilt yaraları ve ciltte oluşan çeşitli lekelerin geçirilmesinde etkin rol oynar. Akne ve  sivilce  problemlerinde içeriğinde bulunan gingerol ile serbest radikallerle, sağlıklı bir cilt görünümü oluşturmak için savaşır. Yeniden sivilce ve akne oluşumuna engel olur. Cildi ölü derilerden arındırarak yeniler. Cilt üzerinde kullanımı maske şeklinde olabilir. Bir çay kaşığı toz zencefili, bir çay kaşığı buğday nişastası ve bir çay kaşığı kaymak ile karıştırarak içine güzel kokması için lavanta yağından da iki damla eklenir. Lavanta da zencefil gibi güzel kokmasının yanı sıra, cilt yaraları ve lekelerinden iyileştirici etki gösterir. Tüm malzemeler karıştırılıp yüze sürülerek, 15 dakika bekletilir. Daha sonra yüz ılık su ile iyice durulanır. Botoks etkisi gösteren bu maske, cildi onaran bir etki sağlar. Zencefil maskesi, iltihaplı ciltlerde  olumlu sonuçlar elde eder. Taze zencefilden de aynı şekilde rendeleme yolu ile maske yapılarak, pamukla yüze uygulanabilir. Zencefilin yüzü sıkılaştırıcı etkisi de vardır. Cilt tonunu dengeler, ciltte kan dolaşımını hızlandırır. Zencefili hem tüketerek, hem de uygulayarak düzenli kullanımında zamanla ciddi göze çarpan değişiklikler gözlenecektir.

Zencefil Çayının Saça Faydaları Nelerdir?

Zencefil saçla ilgili çoğu derdin dermanı olan bir bitkidir. Kepeklenme, dökülme, mat ve casız görünümlü saçlar için zencefil iyi bir seçimdir. Zencefil maskesi saça uygulandığında, saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırarak hızlıca saçları onarmaya başlar. Saçları temizler ve kepek sorununa çözüm sağlar. Zencefilin saç bakımında kullanılması, asırlar boyunca uygulanmıştır.  Saçların sağlıklı bir şekilde uzamasını hızlandırır ve saça parlaklık kazandırır. Kafa derisinde dolaşım ve kan akımının artmasıyla, saç dökülmelerine karşı adeta bir kalkan oluşturur. Hindistan cevizi yağı ile birlikte kullanarak, saçları besler ve daha güçlü ve daha parlak bir görünüm kazanmasına neden olur. Doğal bir saç kremi gibi, saça nem kazandırır. Zencefili doğrudan tüketerek ve harici destek uygulamalar ile saçta istenen sonuçları yakalamak oldukça kolaydır. Kimyasal bakım ürünlerine hem o kadar para vermek, hem de sağlıklı olup olmadıklarından emin olmadan uygulamak yerine doğal mucize  zencefil ile sorunlar çözülebilir.  Saç maskeleri hazırlarken birçok besinden yararlanılır. Bunlar Hindistan cevizi yağı, jajoba yağı, yumurta, soğan suyu  ve zeytinyağı gibi besinlerdir. Soğan suyu ve zencefil karışımı ile yapılan saç maskelerinin saçı hızlıca uzatmada büyük etkisi vardır. Zeytinyağı ile karıştırılarak uygulandığında, saç diplerine masaj yaparak kan akışında hızlanma sağlar. Saha bir çok kür vardır zencefilin saça uygulanma şekillerinde. En çok zencefilin müdahale ettiği sorunsa saç dökülmeleridir. Bunun için 1 yumurta sarısı içine, 1 er yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ve limon suyu eklenir. 2 yemek kaşığı toz zencefil ekleyerek bir karışım elde edilir. Temiz saça masaj yaparak uygulanır ve 15-20 dakika sonra soğuk su ile durulanır. En son iyi bir şampuan ile saç yıkanır. Eğer bu işlem düzenli bir şekilde uygulama  yapılırsa, saç  dökülmelerinde büyük oranda azalma görülecektir. Bir anda değişim olması beklenmemelidir. Hem zencefili yiyecek ve içecek olarak tüketmek, hem de karışım ve maskeler ile destekli kullanarak iyi sonuçlar elde etmek, biraz sabır ve zaman işidir. Düzenli uygulamalarda olumlu etkiler görülmeye başlanacaktır.

ZENCEFİL ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?

Zencefil nedir?

Zencefil Asya’da bulunan  anavatanı Hindistan olan; köklü, baharatlı ve keskin tadı olan bir bitkidir. Hindistan dışında Çin, Endonezya, Vietnam, Japonya gibi tropik ve yarı tropik iklimlerde yetişir. sıcak ve enmli ortamlarda yetişen zencefil evrensel bir ilaç özelliğindedir. içeriğinde uçucu yağ seksiterpen, monoterpenikaldehit, nişasta, reçine ve müsilaj içerir. Sarı, kırmızı ve turuncu çiçekleri vardır. Boyu bir metreye kadar uzayabilen bir bitkidir. İçeriğinde bulunan vitaminler ve mineraller sebebiyle, yüksek bir besin değerine sahiptir. zencefilin içeriğinde bulunan gingeroller ve shogaoller  ona gücünü verirler. İçerdiği vitaminler, C vitamini, B1 vitamini ve B6 vitaminidir. Mineral olarak ise; potasyum, kalsiyum, sodyum, magnezyum ve demir içerir. Sağlık alanında tam bir şifacı olan zencefil bitkisinin, toz ve kök hali, türlü şekillerde kullanılabilmektedir. Ülkemize  dışarıdan ithal edilen bu bitkinin, yaprakları mızrak şeklinde, sivri uçludur ve hafif tarçın kokusunu andırır. Sağlık alanının yanında, baharat olarak ta mutfağında vazgeçilmez bir üyesidir. Kozmetik alanında da kendine yer bulmuştur. En iyi zencefil Kalküta zencefili olarak bilinir ve Hindistan’da yetişir. Çoğunlukla kullanılan  baharat hali dışında, çayı yapılarak tüketilen zencefilin birçok yararı bulunmaktadır.

Zencefil çayının faydaları nelerdir?

Zencefil çayının mide bulantısı ve kronik mide ağrılarında iyileştirici etkisi vardır. İştah bastırıcı özelliği ile kilo vermek isteyenlerin tükettiği çayların başında gelmektedir. Gaz sancısı çekenlerde bağırsak ve mide gazlarını söktürücü etkisi bulunur. İshali keser, soğuk algınlıklarında, gripte  hastalığın çabuk atlatılmasını sağlar ve iyileşmeyi hızlandırır. Afrodizyak etkisinin yanı sıra meniyi de  arttırır. Ses kısıklığına iyi gelir. Yüksek tansiyon ve yükselmiş kötü kolestrolü düşürücü etkisi vardır. Zencefil bitkisinin antiseptik özelliği de, bağırsak ve midede oluşan enfeksiyonların tedavisine destek olur. Çok bilinmese de, gıda zehirlenmelerinde oldukça etkilidir. Terletici ve ateş düşürücü etkisi özellikle nezle ve grip gibi hastalıklarda iyileşmeye olumlu katkı sağlar. Bilinen bir yan etkisi olmamakla birlikte, fazla kullanımının bazı sakıncaları olabilir. Hamilelikte sakıncası olup olmadığı tartışmalı bir konudur. Bir kısım insan, mide bulantısına iyi gelme özelliği ile hamilelikte  bulantı kusmalara karşı rahatlık sağladığını düşünmektedir. Kullanmadan önce  her  ihtimale karşı doktora sormak faydalıdır. Yine de  deniz tutan kişilerin, bir termos içinde zencefil çayı taşımaları hayat kurtarıcı olabilir. Zencefilin kökleri analjezik özelliğe sahiptir. Kronik mide ağrıları yanında, kas ağrılarında da olumlu etki yapar. İltihaplanmaya karşı savunma geliştiren zencefil, özellikle  artrit, alzeimer ve kalp hastalıklarında tam bir defans oyuncusu görevini üstlenir. Kan şekerinin düşürür ve zayıflamaya yardımcı olur. Kök saplarının çiğ halde suya konulması da en az zencefil çayı kadar etkilidir. İnme hastalığından kişiyi korur. Kan inceltici etkisi ile  inmeye sebep olan kan pıhtılarının oluşmasına engel olur. Aspirin ile ortak içeriği olan salisat, bu inceltme görevini yapar ve aspirin kadar yan etkisi de bulunmaz. Doğal bir ilaçtır zencefil. Kanseri bile yenebilecek kadar güçlü olan zencefil, baharatların kraliçesidir denilebilir. Özellikle meme kanserinde etkili olabileceği bazı araştırmalar sonucu dile getirilmiştir. Kadınların ortak sorunu olan regl ağrılarına, bir fincan zencefil çayı deva olur. Regl ağrısının sebep olduğu krampları azalttığı gibi, kanamayı da kolaylaştırarak bu sürecin sorunsuz geçmesini sağlar. vücut taradından alına besinlerin emiliminde söz sahibidir. Öksürüğe neden olan solunum yolu rahatsızlıklarında virüslerle savaşır. Zencefil çayının yanında yağı da kullanılarak özellikle mantar enfeksiyonlarını  önleyici etki gösterir. Seratonin ve dopamin salgılanmasını arttırdığından beyinin daha iyi odaklanmasına yardımcı olur. Hafif depresyonlarda günlük düzenli  kullanımı fayda sağlar.

Zencefil Nerelerde Kullanılır?

Zencefilin çayı  toz şekilde hazırlanabildiği gibi, taze kök halinin rendelenmesi ile  de hazırlanabilir. Limon eklenerek C vitamini bombası elde edilir. Limonla birlikte faydası da katlanır.  Toz zencefilin rengi kirli beyazdır. Bazen krem rengi şeklinde de olabilir. Çiğ hali ise tatlı bir sarı renktedir. Toz zencefil salatalar, yemekler ve çorbalarda tüketilir. Zencefil çayını yaparken dozunu iyi ayarlamak gerekir, çünkü keskin ve  acı bir tadı vardır. Bu tadı yumuşatmak için zencefil çayının  içerisine; süt, bal veya limon eklenebilir. Taze zencefil C vitamini açısından, toz zencefilden daha zengindir. Tadında tarçın aroması vardır ve sütlü tatlılara rendeleyerek tüketmek iyi bir seçim olur. Yine rendeleyerek süte bal ile birlikte karıştırılması bir başka kullanım şeklidir.

Toz Zencefil Çayı Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

•             1 fincan kaynamış su

•             1 çay kaşığı toz zencefil

•             İnce bir limon dilimi ya da limon suyu

•             İsteğe göre bir miktar bal

Bir fincan kaynamış  suyun içerisine, bir çay kaşığı toz zencefil eklenir ve 5 dakika kadar demlenmesi beklenir. Demlendikten sonra süzülür ve içine  ince bir limon dilimi atılır. İstenirse keskin tadını dengelemek için bir miktar bal eklenebilir. Toz zencefil çayı, taze zencefil çayına oranla daha yoğun bir tat verir. Bal, limon ve toz zencefili karışım haline getirip, gece tüketilirse öksürüğe karşı olumlu sonuçlar elde edilir.

Taze Zencefil Çayı Nasıl Hazırlanır?

Malzemeler:

•             2 çay kaşığı rendelenmiş taze zencefil

•             Bir fincan kaynamış su

•             İnce bir limon  dilimi ya da limon suyu

•             1 yemek kaşığı bal

Taze zencefil çayını hazırlarken, öncelikle zencefiller iyice yıkanır ve kabukları soyulur. Soyulan zencefiller ince dilimlere ayrılır. Bir cezve içerisinde su kaynatılır ve dilimlenmiş zencefiller bu kaynamış  suya atılır. 10 dakika demlenmesi beklenir. İçerisine limon dilimi ya da limon suyu eklenerek, bal ile tatlandırılabilir. Aç  karnına tüketmek çok faydalıdır. Ancak mideyi rahatsız ediyorsa sütle birlikte karıştırılarak tüketilmesi daha uygundur.Toz ya da taze zencefilden çay hazırlarken, antibiyotik ve iltihap söktürücü özelliğini daha da pekiştirmek için, içerisine az miktarda pul biber eklenir. kaynar haldeyken tüketilmemesi, demini aldıktan sonra biraz ılınması beklenmelidir.

Zencefil Hangi Durumlarda Tüketilmemelidir?

Sağlıklı bir bitki olduğundan, zarar görülme olasılığı pek yoktur. Ama her şeyin fazlası zarardır düsturuna uyarak, kararında tüketmek gerekir. Eğer zencefile karşı bir alerji durumu söz konusu ise kesinlikle kullanılmamalıdır.  Hamilelikte ve emzirme dönemlerinde  doktora danışılarak kullanılmalıdır. Bunun dışında, ülser ya da safra taşı varsa tüketilmemesi uygundur. Oral alerji sendromu olan kişilerin kullanmaması gerekir. 2 yaş altı çocuklarda kullanımı uygun değildir.

Zencefil Çayının Yan Etkileri Nelerdir?

Zencefil her ne kadar şifa kaynağı olsa da, uygunsuz, dikkatsiz ve aşırı tüketimi de beraberinde bazı problemlere yol açabilir. İlk akla gelen yan etkisi alerjidir. Kullanan kişilerin zencefile  alerjisi bulunabilir. Bu da  diğer tüm alerjik reaksiyonlar gibi ciddi sonuçlar doğurabilir. Safra üretimini arttırabilir, midede yanma ve ekşime yapabilir. Özellikle  toz halinde  tüketimde, bu duruma daha sık rastlanır. Kan basıncını düşürerek, baş dönmelerine ve tansiyon düşmelerine neden olabilir. Bağırsaklarda hareketlenmeyi arttırarak ishale sebep olabilir. Eğer taze zencefil çiğnemeden yutulmuşsa, bağırsakta sorun yaşatabilir ve bağırsak tıkanıklığına yol açabilir. Ülser hastaları, iltihaplı bağırsak hastaları ve taze zencefil tüketiminde aşırıya kaçma durumlarında, olumsuz etkiler görülebilir. Safra taşı olanlarda yan etkiler görülebileceği gibi, fazla kullanım ritim bozukluğuna da yol açabilir. Regl döneminde olan  kadınlarda, kanamayı arttırdığı da gözlenmiştir. Oral alerji sendromu yaşayan kişilerin,  tat almasında sıkıntı yaratmasının yanında ağızda tahrişler oluşabilir. Hafif gaz ile birlikte şişkinlik olması da zencefil ve zencefil çayının fazla tüketiminde görülebilecek yan etkilerdendir.

Zencefil Çayının Cilde Hangi Yararları Vardır?

Asya ve Çin tıbbında sıklıkla kullanılan zencefil bitkisinin, cilt üzerinde oldukça olumlu etkileri vardır. Eğer düzenli bir zencefil tüketimi varsa, cildi toksinlerden arındırır ve daha sağlıklı bir cilt yapısına ulaşılmasını sağlar. Cildi daha parlak bir hale getirir ve yaşlanmanın erken etkilerinde azalma sağlar. Cilt yaraları ve ciltte oluşan çeşitli lekelerin geçirilmesinde etkin rol oynar. Akne ve  sivilce  problemlerinde içeriğinde bulunan gingerol ile serbest radikallerle, sağlıklı bir cilt görünümü oluşturmak için savaşır. Yeniden sivilce ve akne oluşumuna engel olur. Cildi ölü derilerden arındırarak yeniler. Cilt üzerinde kullanımı maske şeklinde olabilir. Bir çay kaşığı toz zencefili, bir çay kaşığı buğday nişastası ve bir çay kaşığı kaymak ile karıştırarak içine güzel kokması için lavanta yağından da iki damla eklenir. Lavanta da zencefil gibi güzel kokmasının yanı sıra, cilt yaraları ve lekelerinden iyileştirici etki gösterir. Tüm malzemeler karıştırılıp yüze sürülerek, 15 dakika bekletilir. Daha sonra yüz ılık su ile iyice durulanır. Botoks etkisi gösteren bu maske, cildi onaran bir etki sağlar. Zencefil maskesi, iltihaplı ciltlerde  olumlu sonuçlar elde eder. Taze zencefilden de aynı şekilde rendeleme yolu ile maske yapılarak, pamukla yüze uygulanabilir. Zencefilin yüzü sıkılaştırıcı etkisi de vardır. Cilt tonunu dengeler, ciltte kan dolaşımını hızlandırır. Zencefili hem tüketerek, hem de uygulayarak düzenli kullanımında zamanla ciddi göze çarpan değişiklikler gözlenecektir.

Zencefil Çayının Saça Faydaları Nelerdir?

Zencefil saçla ilgili çoğu derdin dermanı olan bir bitkidir. Kepeklenme, dökülme, mat ve casız görünümlü saçlar için zencefil iyi bir seçimdir. Zencefil maskesi saça uygulandığında, saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırarak hızlıca saçları onarmaya başlar. Saçları temizler ve kepek sorununa çözüm sağlar. Zencefilin saç bakımında kullanılması, asırlar boyunca uygulanmıştır.  Saçların sağlıklı bir şekilde uzamasını hızlandırır ve saça parlaklık kazandırır. Kafa derisinde dolaşım ve kan akımının artmasıyla, saç dökülmelerine karşı adeta bir kalkan oluşturur. Hindistan cevizi yağı ile birlikte kullanarak, saçları besler ve daha güçlü ve daha parlak bir görünüm kazanmasına neden olur. Doğal bir saç kremi gibi, saça nem kazandırır. Zencefili doğrudan tüketerek ve harici destek uygulamalar ile saçta istenen sonuçları yakalamak oldukça kolaydır. Kimyasal bakım ürünlerine hem o kadar para vermek, hem de sağlıklı olup olmadıklarından emin olmadan uygulamak yerine doğal mucize  zencefil ile sorunlar çözülebilir.  Saç maskeleri hazırlarken birçok besinden yararlanılır. Bunlar Hindistan cevizi yağı, jajoba yağı, yumurta, soğan suyu  ve zeytinyağı gibi besinlerdir. Soğan suyu ve zencefil karışımı ile yapılan saç maskelerinin saçı hızlıca uzatmada büyük etkisi vardır. Zeytinyağı ile karıştırılarak uygulandığında, saç diplerine masaj yaparak kan akışında hızlanma sağlar. Saha bir çok kür vardır zencefilin saça uygulanma şekillerinde. En çok zencefilin müdahale ettiği sorunsa saç dökülmeleridir. Bunun için 1 yumurta sarısı içine, 1 er yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ve limon suyu eklenir. 2 yemek kaşığı toz zencefil ekleyerek bir karışım elde edilir. Temiz saça masaj yaparak uygulanır ve 15-20 dakika sonra soğuk su ile durulanır. En son iyi bir şampuan ile saç yıkanır. Eğer bu işlem düzenli bir şekilde uygulama  yapılırsa, saç  dökülmelerinde büyük oranda azalma görülecektir. Bir anda değişim olması beklenmemelidir. Hem zencefili yiyecek ve içecek olarak tüketmek, hem de karışım ve maskeler ile destekli kullanarak iyi sonuçlar elde etmek, biraz sabır ve zaman işidir. Düzenli uygulamalarda olumlu etkiler görülmeye başlanacaktır.

Bir Cevap Yazın