Windows 10 Ekran Parlaklığı Sorunu

Windows 10 Ekran Parlaklığı Sorunu

Windows 10 Ekran Parlaklığı Sorunu… Kullanıcıların son zamanlarda sıkça karşılaştığı Windows 10 Ekran Parlaklığı Sorunu için çözüm yolunu anlatacağız.

 

1. Hızlı Başlatmayı Kapatmak

İlk olarak , ekranın sol alt köşesindeki Windows pencere simgesine(Başlat düğmesi) farenin sağ tuşu ile basın. Ayarlar seçeneğini seçin. Karşınıza Windows ayarları ekranı gelecek ve “Bir ayar bulun” arama kısmına güç yazıp enter tuşuna basın.

windows 10 güç seçenekleri

“Güç planını seçin”,yazısına basın. Açılan ekranda “Güç Düğmelerinin Yapacaklarını Seçin” yazısına basın.

 

Açılan ekranda , “Şu anda kullanılamayan ayarları değiştir” yazısına basın.

guc kullanılmayan ayar

Pencerenin sağ tarafındaki, kaydırma çubuğu yardımıyla ekranı aşağı kaydırın. Kapatma ayarları başlığı altında bulunan “Hızlı Başlatmayı Aç (önerilen)” seçeneğinin sol tarafındaki onay işaretini kaldırın. Ekranın en altındaki “Değişikleri kaydet” düğmesine basın. Bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bilgisayarınızı kapatıp açtıktan sonra sorununuz düzelmediyse diğer adıma geçebilirsiniz.

Windows 10’da sinir bozucu şeyler nasıl düzeltilir?

  

2. Ekran Sürücüsünü Güncellemek

Bilgisayarınızı Güvenli Modda açmanız gerekiyor. Bilgisayarı Güvenli Modda Açmak adlı yazımıza bakabilirsiniz. Bilgisayarınızı açtıktan sonra Aygıt Yöneticisi’ne girin.

Ekranın sol alt köşesindeki Windows pencere simgesine(Başlat düğmesi) farenin sağ tuşu ile basın. Aygıt Yöneticisi seçeneğini seçin.

 

Görüntü bağdaştırıcıları” başlığı altında ekran kartınızı göreceksiniz. Bizim ekran kartımız “NVIDIA Geforce GT 520M” olarak gözüküyor. Ekran kartınızı seçip farenin sağ tuşuna basın açılan menüden “Sürücüyü Güncelleştir” seçeneğini seçin.

Karşınıza aşağıdaki bir seçim ekranı gelecektir.Eğer elinizde ekran kartı sürücünüzün güncel hali bulunuyorsa 2. seçeneği seçin . Güncel yazılıma sahip değilseniz 1. seçeneği seçip Windowsun sizin yerinize internet üzerinden bulmasını bekleyebilirsiniz. Biz 2. seçeneği seçip devam ediyoruz. “Sürücü yazılımı için bilgisayarımı tara.”

Açılan pencereden “Bilgisayarımdaki kullanılabilir sürücülerin bir listesinden seçmeme izin ver” seçeneğini seçiyoruz.

Ekrana gelen sürücü güncelleştirme ekranında “Microsoft Basic Display Adapter”  seçeneğini seçip ileri düğmesine basıyoruz. (Not: Eğer internetten bilgisayarınıza indirmiş güncel ekran kartı sürücünüz var ise “Disketi Var” seçeneğini seçin.)

Ekranda çıkan yönergeleri izleyerek işlemi tamamlayın.Daha sonra bilgisayarınızı kapatıp açın.

Windows 10 Ekran Parlaklığı Sorunu ile ilgili olarak yapılabilecek seçenekler bu kadar.  Sorunun giderilip giderilmediği ile ilgili geri bildirimde bulunun , yardımcı olalım.

 

  

Bir Cevap Yazın