Windows 10 %100 Disk Kullanımı Çözümü

%100 disk sorunu

Windows 10 %100 Disk Kullanımı Çözümü

Sıkça karşılaşılan sorunlardan bir tanesi , %100 Disk Kullanımı sorunu. Windows 8.1 ve Windows 10 işletim sisteminde karşılaşılan bu sorunun nasıl çözüleceğini ve yapılacakların listesini bir başlı altında sizler için toparladık.

Başlangıçta Açılan Programların Devre Dışı Bırakılması

Windows 10 PC’nizin durgun olmasının bir nedeni, asla kullanamayacağınız veya nadiren kullandığınız programların arka planda çalışan çok fazla programı olduğudur. Çalışmalarını durdurun ve bilgisayarınız daha sorunsuz çalışacaktır.

Görev Yöneticisi’ni başlatarak başlayın: Ctrl-Shift-Esc tuşlarına basın veya görev çubuğuna sağ tıklayın ve Görev Yöneticisi’ni seçin. Görev Yöneticisi sekmeler olmaksızın kompakt bir uygulama olarak başlatılırsa, ekranınızın altındaki “Daha fazla ayrıntı” seçeneğini tıklayın. Görev Yöneticisi tam sekmeli olarak görünecektir.

Başlangıç ​​sekmesini tıklayın. Windows’u başlattığınızda başlatılan programların ve hizmetlerin listesini göreceksiniz. Listede, her programın adı ve yayımcısı, başlangıçta çalıştırılıp etkinleştirilmediği ve sistem başlatıldığında Windows 10’un ne kadar yavaşladığı “Başlangıç ​​etkileşimi” bulunur.

Bir programın veya hizmetin başlangıçta başlatılmasını durdurmak için, sağ tıklayın ve “Devre Dışı Bırak” ı seçin. Bu, programı tamamen devre dışı bırakmaz; Yalnızca başlangıçta başlatılmasını engeller – başlatmadan sonra daima uygulamayı çalıştırabilirsiniz. Ayrıca, daha sonra başlangıçta başlatılmasını istediğinize karar verirseniz, Görev Yöneticisinin bu alanına geri dönebilir, uygulamayı sağ tıklatıp “Etkinleştir” seçeneğini belirleyebilirsiniz.

gorev yoneticisi

Hizmetlerin Durdurulması

Başlat düğmesine sağ tıklayın , Bilgisayar yönetimi>Hizmetler ve Uygulamalar>Hizmetler>Hızlı getirme hizmetini bulup “Hizmeti durdur” yazısına basın.

Daha sonra Windows Search Hizmetini bulun ve “Hizmeti durdur”  diyerek hizmeti devre dışı bırakın.

http://tvtekno.net/2016/12/22/windows-10-ayarlar/

Bu  iki hizmeti durdurduktan sonra bilgisayarınızı kapatıp açın. Yukarıda anlatılan çözümlerden sonra sorunun devam etmesi halinde Windows Update hizmetinden kaynaklanan sorun olabilir. Windows Update hizmetini, güncelleyemediği zaman yada güncelleme esnasında bu durumlar olabilir. Hizmetler içerisinde bulunan Windows Update hizmetini durdurup deneyebilirsiniz.

One thought on “Windows 10 %100 Disk Kullanımı Çözümü

Bir Cevap Yazın