Telefonunuza Gelen Sahte SMS’lere Dikkat Edin !

Telefonunuza Gelen Sahte SMS’lere Dikkat Edin !

Son zamanlarda online sahtecilik olaylarında sık karşılaşılan ,bankanızdan gelmiş gibi gözüken sahte sms’lere dikkat edin.Gün geçtikçe daha akıllı bir şekilde çalışıp sizi kandırmaya çalışıyorlar.

Önceden bir çok örneklerini görmüş olduğumuz, sahte banka siteleri üzerinden , kullanıcıların bilgilerini girmesi ile kullanıcıların banka hesaplarını boşaltan dolandırıcılara inanmayın.

Peki sahte sms olduğunu nereden anlayacağız?

Örnek olarak gelen bir sms’i yazayım:  Gelen Adı olarak BANKGUVENLIK

Sn. tvtekno, isbankasi hesabinizda bazı supheli girisler tespit ettik. kontrol icin giris yapınız.

Yukarıdaki sahte sms altında iş bankasına ait olmayan birde link gönderiyorlar www.bilgiisbank.com diye bir link yollamışlar. Paniğe kapılan kullanıcı link tıklayıp hemen bilgilerini giriyor , böyle olunca da dolandırıcıların eline fırsat geçiyor ve maalesef banka hesabınızı ele geçiriyorlar.

SMS’in geldiği isim bankguvenlik bu sahte, isbank olsa daha inandırıcı olurdu. SMS gönderilen numara olarak değilde isim olarak yazması sanki gerçekmiş hissi uyandırsada gereçk değil. SMS ile gönderdikleri web linki de sahte çünkü iş bankası resmi sitesi www.isbank.com.tr

Gelen linke tıklamışsanız zaten iş bankasının sitesinin aynısını kopyalamışlar.

Bu tarz sms’lerdeki yazıları okuyup içeriği kontrol etmeden ,panikleyip hemen yazıyı okuyarak devam etmeyin.Önce bir bakın adres neresi , nereden gelmiş , tereddüte düştüğünüzde en kötü bankayı arayıp sormalısınız yoksa daha fazla başınız ağrır.

Bankaların internet şube adresleri:

 

Bir Cevap Yazın