SİTRİN TAŞI FAYDALARI VE ÖZELLİKLERİ

 SİTRİN TAŞI FAYDALARI VE ÖZELLİKLERİ     

Sitrin Taşı Nedir?

Doğada hazır halde bulunan doğal taşlar ile insanlar arasında bir enerji  vardır. Doğal taşlar taşıdıkları mineral ve özelliklere göre farklı enerjiler yayarlar. Bu enerjiler insanlar tarafından, fiziksel ve ruhsal açıdan tedavi amaçlı kullanılabildiği gibi, süs, estetik, dekorasyon amaçlı da kullanılabilmektedir. Her taş sanki farklı bir sihirli güç içinde taşır. Renklerinden dokularına, şekillerinden ışıltılarına her doğal taş göz alıcıdır.

Sitrin Taşının Özellikleri Nelerdir?

Sitrin taşı silikon dioksit yani silisyum ve oksijen içeren kimyasal bir bileşiktir. Silisyumun en saf hali olan kuvars kristalleri familyasındandır. Kendine ait belirli bir şekil yapısı yoktur ve genellikle kristal bir görünümle tanınır. Turuncu, sarı ve açık kahve gibi renklerde görülür. Bu sarımsı renk dokularını içeriğinde bulunan demir elementinden alır. Sitrin madenlerini narenciye bahçesi gibi düşünebilirsiniz. Adını da yunanca kökenli ve limon anlamına gelen citron sözcüğünden  alır. Saf halde sitrin taşını bulmak oldukça zordur. Genellikle satın alınırken dumanlı kuvars ya  da ametist taşı forumunda bulunabilir. Orijinal saf sitrin taşının rengi güneşte solar, soluk sarı renginde bize kendini gösterir.  Antik Yunanlılarda yüzyıllardır süs eşyası olarak kullanılmış, taçlar, kolyeler, yüzükler gibi tüm takılarda kendini gösterme şansı yakalamıştır. Sadece kadınlar arasında değil kılıç ve silah süslemelerinde erkeklerinde sıklıkla tercih ettiği bir taş olmuştur.  Gerçek sitrinlerle dolu bir vitrin, görenlerde sonbahar manzarası izliyormuş etkisi bırakır. Bu doğal taşın estetik kullanımı dışında çoğu hastalık tedavisinde de söz sahibi olduğunu  da söyleyebiliriz.  Sitrin taşının büyük çoğunluğu Brezilya’dan getirtilir. Rusya’da ve Madagaskar’da da madenleri bulunmaktadır. Sert bir doğal taştır ama sıralamada üzerinde safir ve elmas taşları bulunmaktadır.

Sitrin Taşının Yararları Nelerdir? İnsana Hangi Alanlarda Güç Sağlar?

 • Sitrin taşının doğal gücü kullanana başarı getirmesidir.
 • Başarı taşı olarak bilinir ve etrafında pozitif bir enerji çemberi oluşturur.
 • Kullanan kişinin daha sakin, daha mutlu ve huzurlu olmasını sağlar.
 • Sitrin taşının kainatın tüm gücünü içinde taşıdığı söylenir. Dolayısıyla neredeyse sayısız olumlu güçleri vardır.
 • Umutsuz anların kurtarıcısıdır ve kullananın maneviyatını  yeni umutlarla doldurur.
 • Depresyon hastalığından muzdarip insanların üzerlerinde sitrin taşına  ait bir parça taşıması yarar sağlar.
 • Güneşin gücünü içinde taşıdığı söylenir. Özellikle doğa ile ilgili yardım konularında öncüdür. Eski zamanlarda yağmur dualarına kuvars taşı ile birlikte kombine bir şekilde kullanılırdı.
 • Aurası ile kişiyi korur ve negatifliği emerek, pozitife dönüştürebilir.
 • En cömert olan doğal taş sitrin taşıdır ve kullananın cömertlikle doğru orantılı bir şekilde zenginliği arttırır. Bir bakıma bereket taşı olarak ta düşünülebilir.  
 • Kişinin bağımlılıklarından kurtulmasında iyi bir yardımcıdır.
 • Şiddetli başağrılarında düzenli kullanım sonucu ağrı kesiciye gerek kalmadan yavaş yavaş tedavi eder.
 • Manyetik etkileri düzenleme ve emme gücü ile bu etkilerin zararlarını minimum düzeyde tutar.
 • Göz ve cilt üzerinde olumlu etkiler bırakır. Gözün görme gücünü arttırdığı bilinmektedir.
 • Psikolojik olarak kendine güvenin üst seviyelerde olmasını, duygusal zayıflıkların onarılmasını ve cesareti arttırma etkisi v ardır.
 • Ruhani bir aura ile kişinin mistik yeteneklerinin ortaya çıkmasında etkilidir.
 • Bağırsak, mide sorunlarında, dolaşımın hızlanarak yararlı maddelerin emilimini derinleştirir ve iyileştirir.
 • Vücutta oluşan fiziksel ya da psikolojik kasılmalara derman olur.
 • Selülit oluşmasında savunma yapar ve olmuş olan selülitlerin geçirilmesine katkı sağlar.
 • Kabus gören uyku problemi yaşayan kişiler kullanırsa, rahat bit uyku çekerler.

Sitrin Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

Sitrin taşı da diğer tüm doğal taşlarda olduğu gibi temizliğine dikkat edilmelidir. Bu temizlik sadece fiziksel anlamda değil enerji temizliği şeklinde de olmalıdır. Sitrin taşını fiziksel olarak temizlemek için; ılık su, yumuşak sabun ve yumuşak bir fırça kullanılmalıdır. En son tüm sabun artıkları temizlenene kadar durulanmalıdır. Taş aralarında ve girintilerinde sabun kalıntısı kalmadığından emin olunmalıdır. Eğer iyi bir sabunla yıkama şansınız yoksa sadece ılık bir su ve yumuşak bir bez ile silinerek temizlenebilir. Sonrasında enerji temizliği işlemine geçilebilir. Bunun için bir gün boyunca güneş ışığında tutmak ya da bir gün süre ile toprak altında bekletmek enerjiyi resetler.  Kullanılan sitrin taşı her nekadar görünüm olarak kirlenmese de hayat içinde yaşanan olumlu olumsuz tüm enerjileri içine çeker bu sebeple kötü enerjilerin tekrar vücuda geçirilmemesi için belirli aralıklarla enerji temizliği muhakkak yapılmalıdır. İki temizleme şeklinin de mümkün olmadığı durumlarda en az 10 dakika kadar akan suyun altında tutmakta enerji temizliğinde işe yarayan bir tekniktir. Ay ışığında bir gün boyunca bekletilmesi tüm enerjiyi temizler

Bir Cevap Yazın