Şans Kurabiyesi

Şans Kurabiyesi

Şans Kurabiyesi … Farklı bir hediye, keyifli bir beş çayı saati için Fortune Cookie yani Şans Kurabiyesi, çok harika bir deneyim olacaktır eminim ki 🙂 Şans Kurabiyesi ile süprizli beş çayına hazır mısınız? Kahvelerin yanında fal için bir de kurabiye olmasın mı ?

14. yüzyılda Moğolların hükmü altında bulunan Çinliler, birbirleri ile mesajlaşmak için kâğıtların üzerine özel mesajlar yazarlarmış ve bu yazıları kurabiyelerin içine saklayarak haberleşirlermiş. Savaşta ve devrimde gizli haberleşme sağlayan kurabiyelerinin, Çinlilere özgürlüğünü getiren bir şans olduğunu düşünmek garip karşılanmaz herhalde. Velhasıl bu sebeple bu kurabiyelere şans kurabiyesi denmiş.Çin’den sonra Amerika’da da üretilmeye başlanmış. tabi bu sefer şans kurabiyeleri gizli mesajları değil, gelecekten kehanetleri ya da iyi dilekleri içinde saklayarak satmaya başlamış. Bugün pek çok özel güne eşlik eden şans kurabiyelerini yerken, içinden çıkan mesajı sesli olarak okumak ardından kurabiyeyi yemek bir şans kurabiyesi ritüeli imiş… 

Şans Kurabiyesinin anavatanı Amerika olarak yazılsa da, aslında japon göçmenler tarafından getirilmiştir.

Un, şeker, vanilya, susam tohumu yağından yapılıp, içlerinde bizde ki niyetçilerin falları gibi ufak notlar bulunuyor. Ay şeklindeki kurabiyeyi önce kırıp, sonra içindeki notu okuyup, sonra da afiyetle yiyebilirsiniz. Şans Kurabiyesi içinde çoğu zaman bilinmeyen bir kehanet bazen de güzel dilekler bulunur. Eğlenceli notların yazımında İnsan sağlığına zararlı olmayan kağıtlar ve boyalar kullanılıyor . Türkiye’de satışı yapılıyor ama isteyenler için evde yapmak da hiç zor değil. Kahve ve çayın yanına çok yakışan, waffle hamuru tadında ki kurabiyeleri kırıp yemek ve içinden çıkanları okumak oldukça keyifli. Bir adet forfun şans kurabiyesi yaklaşık 30-35 kalori kadar. Yani rahatlıkla da yenilesi kıtır kıtır bir kurabiye. Üzerinde şans numaraları yazarak Şans Kurabiyesi daha da eğlenceli hale getirilmiş. Üzerinden çıkan numaraları loto da oynayanlar bile varmış. Henüz tutturup zengin olan yok ama belki bir gün olabilir. Özel günlere değişik bir tema katmak isteyenler için gayet güzel bir fikir olsa gerek. Hele ki doğum günlerinde:) hele ki sevgiliye sürprizlerde 🙂 yani kullanılacak yer çok keşke biri de bana alsaydııııı:)

12 adet şans kurabiyesi için;

Malzemeler:

2 büyük yumurtanın beyazı

1/2 çay kaşığı vanilya

1/2 çay kaşığı portakal rendesi

3 çorba kaşığı zeytinyağı

8 çorba kaşığı un

1,5 çay kaşığı nişasta

1/4 çay kaşığı tuz

8 çorba kaşığı şeker

3 çay kaşığı su

Yapılışı:

Fırın 150 C de ısıtılır. Fırın kağıdının üzerine 8 cm lik daireler çizilir.

Yumurta beyazı,  zeytinyağı, vanilya köpük olana kadar çırpılır. Nişasta, tuz, un , su, şeker de karışıma katılır. karışımdan akışkan bir kıvam elde edilir.

Yağlı kağıt üzerine çizilen daireler içine gelecek şekilde harç konur. İsteyenler için gıda boyası ile renk katılabilir. 10-12 dakika kadar pişirilir (kenarları altın rengine dönecek).

Fırından hemen çıkarıp içine mesaj kağıdı yerleştirilip, ağzı hızlıca kapatılır ve iki ucu birleştirilir. Ay şekline benzeyecek, Açılmadan şekil alabilmesi için muffin kalıbına koyulur.

Fırından çıkan kurabiyeler çok çabuk katılaştığı için her seferinde 3 er kurabiye fırına atılırsa işlem daha başarılı olunur. Eğer kurabiyeler yumuşak kalırsa biraz daha fırında bekletilebilir.

Şans Kurabiyesi için resimler  

Resim için kaynak : http://forfuncookie.com/

Bir Cevap Yazın