Eski Usül Orjinal Kuş Lokumu Tarifi (Kül Suyu ile)

Eski Usül Orjinal Kuş Lokumu Tarifi… (Kül Suyu ile)

Anneanemin evinde bulduğum başta orjinal kuş lokumu olmak üzere, yemek tarifleri fasikülleri, notları, gazete güpürleri ve kulaktan duyma eski usul tariflerini sizlerle paylaşmak istedim. Özenle kitaplar arasında saklanmış tarifleri bulunca hazine bulmuş gibi oldum. Biraz eski Türkçe ile biraz da Türk ev hanımı işi göz kararı miktarlarla bazı tarifleri önce orjinal hali ile sonra da anlayabileceğimiz bir şekilde paylaşacağım.

KUŞ LOKUMU

Bugünkü tarifimiz kuş lokumu. Çocuklar için yapılan bir tarif olduğundan adına kuş lokumu denmiş. Güpürde ev yavruları için diye şirin bir tabir var:))

Gelelim Orjinal Kuş Lokumu Tarifimize…

Malzemler:

1 kilo un (dakik) (tam tamına manasında)

250 gr Toz Şeker

125 gr Tereyağı

12 yumurta sarısı

ve unun kaldırdığı kadar geceden durulmuş (küllü su). (Yani aldığı kadar un ve su)

Kül Suyu:

KÜL SUYU

(Küllü su eskiden sobalarda yakacakları yaktıktan sonra kalan suydu. Saçı yumuşatmada ve bir çok temizlik malzemesi için kullanılırdı. Deterjanlar vs gibi. Yemekte kullanıldığını ilk kez duydum. Biraz araştırma yaptım. 1940 lı yıllarda bile kullanılıyormuş. Belki de bu orjinal tatları o yüzden günümüzde tadamıyoruz. Meşe odunu olması özellikle önemli. Girit tatlılarında kabartma tozu olarak ta kullanılırmış. Hamur işlerinde küllü suyun önemli bir yeri varmış. Eee tabi o zaman lar hadi vanilya hadi kabartma tozu hadi maya lazım denemiyor. Mecbur küllü su.

Kül suyu, meşe odunun yakıldıktan sonra geriye kalan külün su ile karıştırılıp, süzülmesinden elde edilir. Bu suyla ile yoğurulan hamurla, yapılan tatlılar gevrek olurmuş.

KÜL SUYU:

MEŞE ODUNU

Kül suyu elde etmek için, bir kap içerisinde elenmiş 1 ölçek meşe odunu külü ile 2 ölçek soğuk su karıştırılır. karışım bir süre bekletilir, süreç içerisinde kül tabana çöker ve üst kısmında berrak kül suyu kalır. berrak su, tülbent kullanılarak süzülür ve hamur yoğurma işleminde kullanılır. külden kül suyunun çıkarılması için saatler boyu veya bir gün bekletmeye gerek yoktur. Su ile karıştırılmış meşe külü tabana çöktüğünde kül suyunu kullanabilirsiniz.

KUŞ LOKUMU

Yapılışı:

Bu malzemelerin hepsini karıştırıp. Hamur macunu hale gelinceye dek iyice dövülmelidir. Meydana gelen kıvamını bulmuş hamura, tırtıllı vesaire aletler ve kalıplarla çeşitli şekiller ve resimler vererek kesmeli ve bir saç tepsiyi yağlayıp bu lokmaları dizmeli, fırına salmalıdır.

Münasip tarzda pişmelerine dikkat edilmelidir.

(Tüm malzemeler karıştırılır. Hamur macun kıvamı alınca, şekil verilir. Saç tavada, mümkünse taş fırında (her orjinal tarif gibi 🙂 pişirilmelidir. Pişince eski usul anneanne ve babannelerimiz gibi anlamanız gerekecektir 🙂

KUŞ LOKUMU

Afiyet olsun….

Diğer eski usül tariflerimiz için tıklayın

Yakında Youtube kanalımızda aktif hale geçeceğiz şimdiden abone olmak için tıklayın

Kapak Resmi Kaynak: http://www.saglikkuruyemis.com/meyveli-kus-lokumu

Bir Cevap Yazın