Nemo’nun Bahçesi – Su Altında Tarım

Nemo’nun Bahçesi – Su Altında Tarım

Nemo’nun Bahçesi – Su Altında Tarım …Dünya üzerinde topraklar kirleniyor, sularımızı tüketme sınırındayız, her alanda kullanılan kimyasallar ise sağlığımızı tehdit ettiği gibi doğanın da dengesini bozuyor. İlerisi için kıtlık ve susuzluk neredeyse kaçınılmaz bir son olacak. Ama insanoğlu bu kadar zarar vermenin dışında tabi ki geleceğin önlemlerini almak için de çabalıyor. Farklı bir ütopya fikri her alanda insanoğlunu cezbediyor. İnsanlığın devamı için umut ışığı oluyor. Ütopya kelimesi  her ne kadar gerçekleşmesi imkansız durumlar için kullanılsa da, Biz size gerçekleşmiş bir ütopyadan bahsedeceğiz. Nemo’nun Bahçesi…  Adını Jules  Verne’nin  Kaptan Nemo karakterinden alıyor. Adından da anlaşılacağı gibi su ile alakalı bir dünyadan bahsedeceğiz. Mimarı  Sergio Gamberini olan Nemo’ nun Bahçesi;  İtalya’nın Noli kentinde kıyının yakınında su altında bulunan ve  gıda üretimine imkan sağlayan bir su altı tarlası. Sualtı Tarımı ile 2012 yılından bu yana kabak, fasulye ve bunun gibi benzer 30 kadar bitki başarıyla üretilmiş. Bu yılın yani 2016 yılının eylül ayında ilk hasatlarını verdi. Sualtı tarım ürünlerinin bir kısmı laboratuvarda incelemeye götürülürken, diğer bir kısmı da halka ve basına tanıtıldı. Sonrasında birbirinden lezzetli yemeklere dönüştürüldü.  Su altında birçok vida ile sabitlenen biyosferler aracılığı ile yetiştirilen ürünler, istenildiği takdirde hiçbir zarar görmeden sökülebiliyor.

su altında tarım
Italy’s Project coordinator of Nemo’s Garden, Gianni Fontanesi check immerged Biospheres on June 27, 2015 in Noli. 3 biospheres with air welcome seeds of basilic and others green plants to study their grows immerged at 8m in complete autonomy thanks to the natural Photosyntesis process, protected from any pollution from the outdoor plantations. This project is part of the Italian Pavillon theme at the EXPO2015 , “how to feed the planet”. AFP PHOTO OLIVIER MORIN

Geleceğin tarlası Nemo’nun Bahçesi

Geleceğin tarlası Nemo’nun Bahçesi, gıda üretimi dışında dalış sektörüne de katkılar sağlamaktadır. Kubbe şeklinde ki biyosferlere enerji yerleştirilen şamandıralar içindeki güneş panellerinden ve kıyıdaki rüzgar pervanelerinden sağlanıyor. 24 saat sürekli olarak Ph, nem, suyun ısısı, karbondioksit ve hava ısısı ölçümü yapılıyor. Sualtında ki ürünler tamamen su yardımıyla ve gübre kullanımı olmadan yetişiyor. Sualtı bahçesi; sulama derdi olmadan, don ya da sıcaklık değişikliklerinden etkilenmeyen, tarımsal ilaçlara gerek duymadan bitkilere hayat veriyor.  Sualtında ki minimal sıcaklık değişiklikleri ve zararlı böceklerin olmayışı, bitkilerin verimliliğini büyük oranda arttırıyor.

Resim için kaynak : http://www.nemosgarden.com/

Bir Cevap Yazın