Mars Kolonisi ile Yeni Bir Yaşam

Mars Kolonisi ile Yeni Bir Yaşam

Mars Kolonisi ile Yeni Bir Yaşam… Uzay ve bilim meraklıları, son zamanların en popüler konusu Mars Kolonisi hakkında bir şeyler okumuştur. SpaceX uzay taşımacılığı yapan bir şirkettir. SpaceX kurucusu olan Elon Musk, 2025 yılında Mars’a insan göndermeye başlayacak. Tabi ki bunun öncesinde oldukça maliyetli ve büyük özveri gerektiren araştırmalar yapılacak. Öncelikle 2018’de Mars’a Red Dragon adı verilen insansız uzay aracı gönderilecek. 4 yıl kadar sonra yani 2022’de ise yeniden kullanılabilen ikinci bir insansız uzay aracı gönderilecek. Bu aşamalar istenildiği şekilde tamamlanabilirse, 2025 yılı için insan taşıyan bir uzay aracı gönderimi gerçekleşebilecek. Musk SpaceX çalışmaları ile Mars’a yolculuğun, gezegenler arası yolculukta ilk adım olduğunu söylüyor. Dünya’da sonsuza dek yaşamaya devam edilirse, insanlığın bir şekilde sonunun geleceğini düşünüyor. Bu sebeple Mars Kolonisi projesinin, bir amaçtan çok bir gereklilik olduğunu savunuyor. İnsanoğlunun tek kurtuluşunun Mars’ta ve diğer gezegenlerde yaşanabiliyor olmasında buluyor.

Mars Kolonisi ise bu kurtuluşun belki de ilk basamağı olacaktır. Oluşabilecek herhangi bir durumda, başka gezegenlere gidebilme şansının olması gerektiğini de ekliyor.

SpaceX Mars’ da kuracağı Mars Kolonisi, gezegenler arasında uzay yolculuğuna çıkabilecek bir türe dönüşebilmemiz için gerekli hazırlıkları yapmak dışında, teknolojiyi de kızıl gezegen olan Mars’a gidebilecek yeterliliğe yükseltmeyi amaçlıyor. Sadece seçkin bir yaşam tarzı olmaması için de, gayet adaletli ve idealist bir düşünce ile, her insanın Mars’a gidebilecek maddi durumunun olması gerektiğini söylüyor. Mars gezegenine yerleşme maliyetini , normal şartlarda Amerika’da yaşayabilecek ve yeni bir hayat kurabilecek maddi seviye şartlarına getirmek istiyor. Yani insanların Mars’ yerleşme maliyetinin ; Amerika’da yeni bir hayat kurmak ve yerleşmek isteyen insanın ödeyebileceği maliyetle aynı olması gerektiğini düşünüyor. Tabi ki Mars Kolonisi projesi için, SpaceX kurucusu olan Musk’ı oldukça uzun bir araştırma ve geliştirme süreci bekliyor.

Şuan için tek bir insanın orada yaşama şansı 10 milyar dolar kadar bir bütçe gerektiriyor.

Geliştirilecek teknoloji ile ilk başta önem verilen konular ise; öncelikle yeniden kullanılabilen roketlerin hedefi başarabilecek seviyeye gelmesi. Sonrasında Dünya ve Mars arasında yakıt ikmali yapılabilmesi. Tabi bunun için de Mars’ta yakıt üretilebiliyor olmak gerekli. Üretilen yakıtın maliyetinin düşürülmesi de önemli konulardan biri. Bunların hepsi için Mars’ın doğal kaynakları hakkında araştırma yapmak ve bu doğal kaynakların nasıl kullanılacağını belirlemek gerekiyor.

Yani gelecekte Mars Kolonisi projesi başarılı olursa, diğer gezegenlerde de yaşama düşüncesi hayal olmaktan çıkacaktır.

Son olarak; Musk Mars Kolonisi için SpaceX  araştırmalarının,  bir amaçtan çok gelecek için bir gereklilik olacağını iddia ediyor. Bir ütopya, yeni bir yaşam, yeni bir dünya, bunlar bizim hep bilim kurgu ve fantastik filmlerde keyifle izlediğimiz şeylerdi. Kimbilir belki de mümkün olur. Merakla bekliyoruz…

One thought on “Mars Kolonisi ile Yeni Bir Yaşam

Bir Cevap Yazın