Ispanak Hakkında Muhtemelen Henüz Bilmediğiniz Gerçekler

Temel Reis  sayesinde ıspanak her çocuğun sevgilisi haline gelmiş bir sebzedir. Ispanak muhteşem bir besin kaynağıdır. Fakat muhtemelen farkında olmadığınız fa çok daha fazla sağlık yararı var.

 1. Biliyoruz salatalık neredeyse tamamen sudur – ama ıspanak da çoğunlukla sudur biliyor muydunuz? Ham ıspanak% 91 sudur, salatalıktan sadece% 5 daha azdır!
 2. Eğer 100 gram ıspanağı 100 gram öğütülmüş hamburger köftesiyle karşılaştıracak olursanız, ıspanakta hamburger köftesinden alacağınız kadar demir bulunur. Kesin olarak, ıspanakta 3.57 mg demir ve köftede 2.49 mg demir olacaktır.
 3. Dünyanın en yüksek ıspanak üretimine sahip ülke, yılda yaklaşık 26 milyon ton ıspanak yetiştiren Çin’dir – bu, dünya üretiminin yaklaşık% 92’sidir!
 4. Yalnızca ABD’de, Kaliforniya , ülkenin üretiminin neredeyse% 75’ini oluşturan ıspanak tedarikçisi konumunda.
 5. Ispanak favori sebzeniz mi? 26 Mart tarihinde bu yapraklı yeşil kutlayın Ulusal Ispanak günü!
 6. 1930’lu yılların ıspanak çiftçileri, The Great Depression sırasında çok ihtiyaç duyulan ıspanak tüketiminde% 33 artış için Denizci Popeye ününü kazandı.
 7. Ortaçağda sanatçılar yeşil pigmenti ıspanaktan mürekkep veya boya olarak kullanmak için çıkardılar.
 8. Besinlerle dolu olmasına rağmen ıspanak, vücudunuzun temel olarak demir emmesini engelleyen yüksek oksalat seviyelerine sahiptir.
 9. Oksalatların olumsuz etkilerini önlemek için kaynamış ham ıspanak, oksalik asidin çoğundan kurtulacaktır!
 10. Çoğu sebzelerden farklı olarak, ıspanak yemek pişirme sağlık açısından faydaları arttırır. Yarım su bardağı pişmiş ıspanak, beslenmeyi bir bardak çiğ ıspanak olarak üçe katlayacaktır.
 11. Bir adım daha ileri gitmek istiyorsanız, taze ıspanağı sıvılaştırmak, ıspanağı tüketmenin en iyi yoludur – bunu yapmak, yapraklarda depolanan beta-karoteni serbest bırakır, bu da vücudunuzun besinleri kaynatmaktan daha kolay emmesini sağlar.
 12. Dondurulmuş ıspanağı tanıtan ilk firma 1949’da Life dergisinde “Birds Eye” idi.
 13. Ispanak, oksidatif stresle mücadeleye yardımcı olan antioksidanlarla doludur.
 14. Diğer sağlık yararları arasında göz sağlığına yardımcı olmak, kanserden korunma ve tansiyondaki düşürülmüş seviyeler sayılabilir.
 15. Yarım bardak ıspanak, günlük tüketmeniz gereken 5 porsiyon meyve ve sebzenin 1’inden sorumludur.
 16. Hiçbir şeye benzemiyor olsalar da, ıspanak pancarın akrabasıdır!
 1. Ispanak hücrelerinin Thylakoids ıspanağına yeşil rengini veren şeydir. Bunların kilo kaybına yardımcı olabilecek iştah açıcı doygunluklara yardımcı olduğu bulunmuştur. Yemekten önce biraz ıspanak yiyin, eğer belinizi seyrediyorsanız daha az yemeyi denemek istiyorsanız!
 2. Ispanak, kilonuzu izlerken yemek yemek için harika bir neden – 100 gram ıspanakta sadece 23 kalori var!
 3. Ispanak için bir dezavantajı var. İyi gelebilecek yüksek miktarda K1 vitamini içerir, ancak kanın pıhtılaşmasına neden olabilir ve bu nedenle kan inceltmeye neden olan herhangi bir ilacı etkileyebilir.
 4. Ispanağın diğer olumsuz yönü, ıspanakta bulunan oksalatların, oksalatlara duyarlı veya toleranssız olanlarda böbrek taşlarına neden olabilmesidir.
 5. Pozitiflere dön! Baş sağlığı için çok önemli olan 15 farklı vitamin ve mineral vardır.
 6. Bu vitamin ve minerallerin bazıları, cildiniz için de faydalıdır ve iyileştirici özellikleri ile kuru, kaşıntılı ciltte rahatlama sağlar.
 7. I. Dünya Savaşı sırasında, şarap ıspanak suyu ile takviye edildi ve Fransız askerlerinin kanamasına neden oldu. Buradaki fikir, kanını kalınlaştırmak ve durumlarını iyileştirmek için ıspanakta yüksek miktarda K vitamini kullanmaktı.
 8. Sadece 3 farklı ıspanak çeşidi vardır
 9. Ispanaktaki yüksek miktarda demirden dolayı saçlarınız için çok faydalıdır. Saç dökülmesi demir eksikliğinin bir sonucudur, bu nedenle ıspanak bu problemle mücadelede yardımcı olacaktır!
 10. İster inanın ister inanmayın, ıspanakta muzdan daha fazla potasyum var . Potasyum sindirim ve kas fonksiyonlarına yardımcı olur.
 11. Ispanağın sağlık yararları hiç bitmiyor! Ispanaktaki magnezyum, her gün bir bardak ıspanak üzerinde yerseniz, tip 2 diyabet riskinizi yaklaşık% 14 azaltabilir.
 12. Ispanaktaki C Vitamini ve kollajen seviyeleri, tırnaklarının sağlığı için güçlü olmalarını ve sinir bozucu sıkıntılardan kaçınmaları için mükemmeldir.

Bir Cevap Yazın