EVDE KENDİ FOSİLİNİ YAP

KENDİ FOSİLİNİ YAP

Evde yapılabilecek olan şeylerin en değişiğini buldum sanırım. Fosil yapmak… İyi bir hediye de olabilir neden olmasın ki… Ayrıca iyi bir koleksiyon için de ideal…

Neye ihtiyacınız olacak:

  • Oyun Hamuru
  • 2 kağıt bardak
  • Fosilleşmiş izlenim olarak kullanmak istediğiniz bir nesne
  • Alçı
  • Su

Talimatlar:

Bir top hamuru yaklaşık 2 cm kalınlığa kadar düzleştirin ve üst kısmın pürüzsüz olduğundan emin olun.

Hamuru, düzgün tarafı yukarı bakacak şekilde bir kağıt kabın içine koyun. Fosilleşmek istediğiniz nesneyi, kısmen gömülene kadar dikkatlice bastırın.

Nesneyi hamuru dikkatlice çıkarın. Nesnenin bir izlenimi geride bırakılmalıdır.

Diğer kağıt bardağın üzerine yarım bardak alçıyı dökün. Sıvaya çeyrek bardak su ilave edin ve karışım pürüzsüz olana kadar karıştırın. Yaklaşık iki dakika bekletin.

Karışım kalınlaştığında, diğer fincandaki hamuru üstüne dökün. Karışımı sıva kuruyana kadar bırakın (emin olmak için 24 saat bekletin).

Alçı tamamen kuruduğunda, kağıt kabın yanlarını yırtın ve hamuru ve alçıyı çıkarın. Sıcak ve kuru bir yerde saklayın ve kendi fosilinizin tadını çıkarın.

Ne oluyor?

Fosiller, geçmişin son derece yararlı kayıtlarıdır. Senin durumunda, sahip olduğun bir nesnenin izlenimini bıraktın ama dünyadaki bilim adamları tarafından bulunan fosiller dinozorların zamanına kadar uzanabilir. Bu fosiller, paleontologların (bu tür fosilleri inceleyen bilim adamlarının adı), milyonlarca yıl önce yaşamın nasıl bir şey olduğunu incelemelerini sağlar. Yaptığınız gibi fosiller, hassas desenleri ve şaşırtıcı miktarda ayrıntıyı bırakabilir.

kaynak: http://www.sciencekids.co.nz/projects/fossilcast.html

Bir Cevap Yazın