E-HACİZ SORULAMA

selective focus photo of stacked coins

E- DEVLET ÜZERİNDEN E-HACİZ SORGULAMA

Devlet tarafından verilen hizmetlerin bir çoğu artık internet üzerinden kolaylıkla yapılabiliyor. Birçok işlem için artık devlet dairelerine gitmeye gerek kalmadı. Onlarca kişilik sıralarda bekleme işi de rafa kalktı. İnternet üzerinden sunulan e- Devlet hizmetleri ile her şey sanallaştı ve kolaylaştı. Hem zaman açısından, hem de pratiklik açısından oldukça yararlı bir hizmet oldu. E- Devlet üzerinde yapılabilen işlemlerden en faydalı olanlardan biri de, haciz sorgulama işlemi. Bu hizmet ile artık, kişiler üzerinde hacizlik bir durum olup olmadığı kolayca öğrenilebiliyor. 
E-Haciz Hizmeti Nedir?
Günlük yaşamda insanların farkında olmadığı, unuttuğu ya da bilmediği bir borcu çıkabiliyor. Aslında zamanında müdahale edilse  çok ufak meblağlar ile kapatılabilecek borçlar, zaman geçtikte faiz ile birlikte daha da çok artabiliyor. Vatandaşların bilmediği bir borçtan dolayı, evine ya da maaşına haciz gelebiliyor. Bu gibi olayların sonrasında vatandaşların şikayetleri üzerine , e-Devlet yetkilileri tarafından sistem üzerinden bir e -Haciz sorgulama sistemi eklendi. E-Haciz hizmeti ile kişiler üzerlerinden borç olup olmadığını hemen öğrenebiliyor. Eğer varsa anında müdahale ile, zarara uğramaktan kurtuluyor. Beklenmeyen durumlar karşında hemen konu ile ilgili işlem yapılabiliyor, borçlara itiraz  ya da ödeme konusunda  detaylandırma yapılabiliyor. İstenirse direk ödeme yapılabilir ya da taksitlendirme talep edilebilir. Bu hizmet ile araç ve mülk hacizleri, kredi, kredi kartı ve vergi borçları gibi konular hakkında kolaylıkla bilgi alınabiliyor.
E- Haciz de Sorgulama Nasıl Yapılır?
E-Haciz işlemi için öncelikle; E- Devlet üzerinden sisteme  TC kimlik  numaranız ve şifresiyle  giriş yapılması gerekiyor. Şifre yoksa; mobil imza ya da e- imza kullanılabilir. Eğer  hiçbiri yoksa o zaman PTT şubelerinden kolaylıkla şifre  alınabilir. E- Devlet sayfasına girdikten sonra, ana sayfada çıkan arama yerine E- Haciz yazıyorsunuz. Karşınıza iki farklı seçenek çıkıyor. Birincisi  araçlara uygulanan elektronik haciz sorgulama, ikincisi banka hesaplarına uygulanan elektronik haciz sorgulama seçeneğidir. Banka hesaplarınızla ilgili haciz hakkında bilgi edinmek için, banka hesaplarına uygulanan elektronik haciz sorgulama seçeneğinizi seçiyorsunuz. Size ait aracınızla ilgili işlemler olup olmadığını görebilmek içinse, araçlara uygulanan elektronik haciz sorgulama seçeneğini seçiyorsunuz. Banka hesapları ile ilgili olan seçeneği tıkladığınızda karşınıza çıkan sayfada, uygulamaya git butonununa tıklıyorsunuz. Sayfa sizi interaktif vergi dairesi sitesine yönlendiriyor. Direk kendi yönlendirdiği için, başka bir bilgi ve şifre girmenize gerek kalmıyor. Araç için uygulanan seçeneklerde de yine sistem aynı şekilde işliyor. Bu şekilde hakkınızdaki haciz işlemlerine kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz.
E- Haciz de Hangi Borçları Görebilirsiniz?
E- Devlet sisteminden gelen bu veriler; maliye bakanlığından alındığı için, sadece devlet kurumlarına olan borçlarınızı görüntüleyebilirsiniz. Özel olan kurumların borçlarını ne yazık ki buradan görüntüleme olanağı bulunmuyor. Devlete bağlı kurumları kapsayan borçlar; mahkeme borçları, KYK Kredi Yurtlar Kurumu)  borçları, trafik, mahkeme ve idari cezalar, motorlu taşıtları vergi borçları, yargılama giderleri ve 
sosyal güvenlik destek primleri borçlarıdır.

Bir Cevap Yazın