Burning Man Festivali ve Dünyaca Ünlü Festivaller

Burning Man Festivali ve Dünyaca Ünlü Festivaller

Burning Man Festivali ve Dünyaca Ünlü Festivaller … Festivaller; belirli zamanlarda ve ülkelere özgü şekillerde yapılan sanat gösterileridir. Dünyaca bilinen birçok festival vardır.

Bunlardan en çok bilineni ve her yıl ülkeye turizm sektöründe büyük yararlar sağlayan, Brezilya Rio de Jenairo Festivali dir. Dostluk ve barış teması üzerine kurulu bu festival, katılımcılarına  sıra dışı kostümler ve nefes kesici dansları ile  görsel bir şölen yaşatmaktadır. Önceleri Rio cadde ve sokaklarında yapılan bu festival, zamanla katılımcı sayısının artması ile yerini Sambadrome Stadyumuna bırakmıştır. Ortalama 80 bin kadar kişi kapasitesi bulunan stadyum, 1984 yılında kurulmuştur.

Rio Karnavalı

Holi Festivali

Bir başka dünyaca ünlü festival Holi Festivali’dir. Başka bir deyişle Renklerin Festivali de denilebilir. Holi Festivali Hindistan’da yapılmaktadır. Kast sistemiyle bilinen Hindistan, bu festival ile herkesi eşit duruma getirir. Sokaklarda insanlar birbirlerine doğal olan renkli tozları ve renkli suları atarlar. Her yeri renk cümbüşüne çeviren bu festival, insanların sevgi, ve hoşgörü duyguları ile bir araya gelmesini amaçlar. Renklere;  şarkılar, danslar ve kahkahalar eşlik eder.

Domates Festivali

Bir başka ünlü festival de, İspanya’ nın Domates Festivali’ dir.  Her yılın Ağustos ayının son çarşamba günü yapılan festivalin teması, adından da anlaşılacağı gibi domatestir. 1944 yıllarından beri yapıldığı düşünülen bu festival, Hz. Meryem adına yapılsa da  neden yapıldığı kesin olarak bilinmemektedir. Ortalama 35 bin bir katılımcıyı ağırlayan Domates Festivali, şehrin merkezine gelen kamyonlarca domates ile hazırlığını tamamlar. Domateslerin sıkılarak atılması oldukça önemlidir. Bir saat kadar süren domates savaşı sonrasında, kırmızıya dönen sokaklar belediye ekiplerince temizlenir. Festival katılımcıları civarda bulunan nehir  ya da misafirperver ev sahipleri yardımıyla yıkanabilmektedir. Bunol kentinde düzenlenen bu festival  9 bin nüfusu olan bu şehrin 35 bin katılımcı ile en kalabalık olduğu zamandır.

Burning Man Festivali

Dünyaca ünlü festivallerin bir başka adresi ise, belgesellere sık sık konu olan Burning Man Festivalidir. Yani Yanan Adam  Festivali. Amerika’nın Nevada eyaletinde yapılan Burning Man Festivali en sıra dışı festivaldir. Katılımcıların bir hafta boyunca çadırlarda, zorlu çöl şartlarına direnç gösterip, özgürleşmeyi ve kendini bulmayı sağlayan farklı duygu temaları üzerine kuruludur. Toplumun dayattığı kuralları yıkarak, özgürleşmeye adım atılır. Festival alanında yani çölde para kullanımı yasaktır. İhtiyaç duyulan şeyler, orada bulunan çadır komşuları ve arkadaşlar vasıtasıyla tedarik edilir. Çölün ortasında kısıtlama ve ayrımcılıktan uzak, tanışma, dostluk  ve  yaratıcılığı ortaya koyan paylaşımlar yapılır. Festivalin son iki günün de somutluğu ve insan bedenini temsil eden tahtadan adam heykeli yakılır. Ertesi gün gelenlerin  kaybettiği sevdiklerinin eşyaları, tapınağına konularak yakılır. Alevlere neon ışıkların eşlik etmesiyle,  görsel bir şölen yaşanarak Burning Man Festivali son bulur.

Bir Cevap Yazın