Çömlekte Para Biriktir Kendi Hazineni Yarat


Çömlekte Para Biriktir Kendi Hazineni Yarat

Çömlekte Para Biriktir Kendi Hazineni Yarat…Para biriktirmek, genellikle artan parayı kullanarak yapılan bir eylemdir. Aslında hata bu noktada yapılıyor. Çünkü giderler hiç bitmediği için, kenara atacak para da ne yazık ki kalmıyor. Yapılması gereken ilk iş, kenara atılacak olan para miktarını belirlemek. Belirledikten sonra, bu miktarı kenara atmak ve geri kalan para ile de bütçe yapmak. Elde ki parayı idare etmek işin kolay kısmı. Çünkü zaten kenara para atılmıştır. Bu yüzden her kuruş daha bir önem kazanır. Para masraflara yetişebilsin diye, daha dikkatli kullanılır. Şimdi gelelim bu kenara atılan para nerede muhafaza edilecek. Öyle bir yer olmalı ki hem göz önünde hem de kolay ulaşılamayacak, zor durum da hemen el atılmayacak bir şekilde olsun. Bu özellikleri karşılayan, farklı bir para biriktirme şekli var. Testi…Önce çömlek tarzı eşyaları yapan bir yere gidiyoruz.

Çömlekçilerden, şu el emeği göz nuru olan testilerden bir tane alıyoruz. Alınan testi üzerinde mutlaka para atma deliği olmalı. Siparişle 15 TL gibi bir ücrete yapılıyor. Yaklaşık 2 litre bir kapasitesi var. Hem dekoratif, hem de nostaljik havası ile odanızda yerini alıyor ve para biriktirme işine başlanıyor. İki önemli kural var bunlar; 1 TL den daha az bozuk para atmak yok ve en az 6 ay süreyle o testiye dokunmak yok. Zaten parayı alabilmek için, testiyi kırmak gerekiyor, başka çıkış şekli yok. Bu sebepten ötürü 6 ay geçmeden zaten kırmaya kıyamayacağınız bir durum oluşuyor. Kağıt para da, bozuk para da atmak serbest. İstenildiği anda paraya dokunulamadığından dolayı paralar, testi içinde birikmeye başlıyor.Bütçede belirtilen giderler, yapılan tasarruflarla daha da azaltılırsa o zaman kalan para da gidiyor testiye.

Tasarrufları nasıl azaltıyoruz peki? Fatura ve kira gibi sabit giderlerden tasarruf etmek zor ama mutfak masrafından kısarak büyük oranda tasarruf yapılabiliyor. Ucuza mal olan lezzetli yemek tariflerini öğrenmek dışarıda ki yemeklere olan göz açlığımızı azaltıyor. Hem göz açlığını, hem de dışarı da maliyetinden çok harcanan paraları da azaltıyor. Mutfaktan da tasarruf edildiğine göre bu para da yine testi içine aktarılıyor. Testi doldukça kişi de psikolojik olarak tasarruf etme, mutluluk veren tatmin edici bir duygu oluşturuyor. Sonunda 6 ay dayanabilenler için testi kırma vakti geliyor. Kırmaz bir 6 ay daha uzatmak istersiniz o da tasarrufçuların bileceği bir iş 🙂Bir Cevap Yazın