Capsula Mundi Nedir?

Capsula Mundi Nedir?

Capsula Mundi Nedir? Her dinin kendine göre bazı ritüelleri vardır. Farklı  dinlere mensup olan insanlar üzüntüyü de, sevinci de farklı merasim törenleri ile yaşarlar. Mesela, ölüm merasimleri. Her ülkede ve  her ülkenin için de olan farklı dinlerde ölümle, farklı şekilde karşılanır. Kimi gömerek, kimi de yakarak sevdiklerini son yolculuğa uğurlar. Şimdi bahsedeceğim konu olan Capsula Mundi bunlardan farklı. Her ne kadar gömerek olsa da, özellikle biz Müslümanlar için oldukça farklı bir cenaze şekli. Konumuz Capsula Mundi. İtalyan tasarımcıların zihinlerinde ve ellerinde  hayat bulan bir cenaze gömme şekli. Yurtdışında ki doğaseverlerin şimdiden oldukça ilgisini çeken bir fikir Capsula Mundi. Fuarlarda görücüye bile çıkmış kendileri.

Ölen kişinin içine gömülecek olduğu Capsula Mundi  kapsülü, starch plastiğinden yapılmış.

Özelliği, doğada kolayca ve tamamen çözünebiliyor olması. Ayrıca, dışarı geçirgenlik sağlayan da bir yapısı var. Yani bedenen kaybolurken, vücuttan çıkan azot ve mineraller toprağa karışarak tohumları besliyor. Beslenen tohumlar filizleniyor ve yavaş yavaş ağaç olma yolundaki evrimlerini geçiriyor. Felsefik olarak Capsula Mundi ile ruhun ağaca geçtiğini düşünenler de var. Ölen kişi yumurta şeklinde ki kapsüle, anne karnında ki pozisyonunda gömülüyor. Yani cenin pozisyonunda. Ölen kişiyi saran kapsül yavaşça çözünüyor. Bu sırada ölenin bedeninden yararlanarak, açığa çıkan maddeleri kullanıp ağaç olma yolunda ilk gelişimine başlıyor. Sıralama fidan ve ağaç şeklinde sürüyor. Oluşan ağacın kökleri;  kapsülü yani ölen kişinin bedenini tamamen sarıyor. Ve ölen kişinin ruhu bu ağaçla bütünleşiyor. Tabi böyle bir yolu seçenlerin dikkat etmesi gereken bir konu da var. Kaçak ağaç kesimleri yapan insanlar. Böyle bir şey olması oldukça kötü bir durum olurdu..

Tasarımcılar: Raoul Bretzel  ve Anna Citelli

 

Birden fazla gömülen Capsula Mundi  kapsülünün köklerinin birleşmesi ile de kocaman bir orman oluşur düşüncesi var.

Mezarları mermerlerle donatmaktansa, ağaç olsun orman olsun şeklinde düşünüyorlar. İşte böyle bir cenaze merasiminde oluşacak ormana da; hatıra ormanı, yaşanmışlık ormanı , ruhani orman veya ölüler ormanı gibi isimler konabilirdi. Herhalde bu düşünce  doğasever birinin düşüncesidir. Konu bu olmasa yani ölüm olmasa başka çok başka dini inanç zedelemeyecek  bir şey olsa Capsula Mundi, güzel bir düşünce olabilirdi. Mesela ne mi? Aklıma şuan gömülen, insana ait tek şey geldi, göbek bağı… Yani göbek bağını çoğu insan ( hayallerine göre diyeyim ) farklı yerlere gömerler. Kimi hastane bahçesine doktor olsun diye gömer. Kimi öğretmen olsun diye okul bahçelerine, kimi de mahkeme salonlarının bahçelerine hakim, savcı olsun diye gömerler. Hani böyle bir yer olsaydı ve bu göbek bağları buralara gömülseydi sanırım ortaya, hayaller ormanı ya da hayallerle gerçekler ormanı  gibi bir şey çıkardı. Ve bu hayaller ormanında Mistik ve hayalci bir hava solunurdu. Her ne kadar dini inancımıza ters olsa da Capsula Mundi temel fikri, başka konular üzerinde çalışmak için güzel bir fikir. Göbek bağı fikri de benden olsun bari…

Resimler için kaynağımız:  http://www.capsulamundi.it/en/

Bir Cevap Yazın