Bavul Nasıl Hazırlanır?

Büyük yolculuğa çıkmadan önceki gece ve milyonlarca yılda asla bira bardağı taşımaya uygun olmayan bir gömlek, ayakkabı, elektronik ve tuvalet malzemesine bakıyorsunuz. Havayoluna, kontrol edilen bir çanta için sizi şarj etme memnuniyetini vermek yerine, bütün hafta aynı çorapları giymeyi tercih ediyorsanız , paketleme oyununuzu oynama zamanı.

Yedi seviye paketleme ipucunun bir listesini çıkarmak için bazı seyahat uzmanlarına danıştık. Bazı stratejik katlama ve “daha az” bir tavırla, bir hafta boyunca kullanabileceğiniz kıyafetleri sıkıştırabilir ve aksesuarlarını ince bir haddeleme torbasına sığdırabilir ve tekrar bagaj talebinde bulunmayacaksınız.

1. Havayolunun Boyutlarını Kontrol Edin

“ Paketlemeyle ilgili bagajla ilgili havayolu kuralları büyük ölçüde değişir, bu yüzden her zaman uçmadan önce her zaman iki kez kontrol edin” diyor Paketleme Listesinin arkasındaki minimalist seyahat gurusu Brooke Schoenman . “Bu, özellikle ABD dışında seyahat ederken daha fazla havayolunun taşıma bagajlarına ağırlık sınırlamaları getirmesi muhtemel olduğundan önemlidir.”

Her havayolu şirketi maksimum taşıma kapasitesi için kendi ebatlarını belirler . Daha büyük veya daha ağır herhangi bir şeyle binmeye çalışırsanız, sizi kontrol etmeye zorlayabilirler. Bu yüzden ilk adım, havayolunun gereksinimlerini karşılayacak bir el çantası seçmektir. Neredeyse evrensel bir taşıma çantası için, 21,5 inçten (21 cm) yüksek olmayan bir şey satın alın.

2. Bir Paketleme Listesi Yapın

Kararsızlıkla felçli açık bir dolabın önünde durmak yerine, seyahatiniz için ihtiyacınız olan her şeyin bir listesini yapın. Uzman seyahat sitesi SmarterTravel’in kıdemli editörlerinden Sarah Schlichter, sitesinin Ultimate Packaging List’i başlangıç ​​noktası olarak önermektedir .

Kıyafetler, ayakkabılar, ceketler ve tuvalet malzemelerinden oluşan bir çekirdek listene sahip olduktan sonra her şeyi yatağa yatırın ve oyununuza devam edin. Toplamaya başlamanın zamanı geldi.

Yatağınıza koymak istediğiniz tüm eşyaları yerleştirin. O zaman onsuz ne yaşayabileceğinizi görün.

Schlichter, “Bunu Marie Kondo olayı olarak düşün” diyor. “Bu öğe ‘neşe uyandırıyor mu?’ Gerçekten de listemde olması gerekiyor mu?”

Örneğin, ayakkabılar hantal ve ağırdır, bu yüzden Schlichter sadece iki çift getireceğini ve uçaktaki en ağır olanları giydiğini söylüyor. Bir maraton için antrenman yapmadığınız sürece ve kısa bir 10 mil koymadan birkaç gün geçiremezseniz, ekstra koşu ayakkabısı sıkmayın.

3. Bir Haftadan Fazla Kıyafet Yok

Yedi günlük kıyafetler, taşıma çantasına makul bir şekilde sığabileceği maksimum süredir. Yani, Asya ve Avustralya’da üç haftalık bir yolculuğa çıkıyorsanız, iki kez çamaşır yıkamayı planlayın.

Bazı otellerde çamaşırhane hizmeti verilmektedir ve çoğu turist dostu yerel mekanda “kabarık” laundromat vardır, bu yüzden yarım gününüzü bir kurutucuya beslemek için para harcamak zorunda kalmazsınız. Paradan tasarruf etmek için, eşyaları bir lavaboda yıkayabilir ve kurumasına asabilirsiniz.

Ayrıca, bir haftalık kıyafetler, yedi farklı kıyafeti giymeniz gerektiği anlamına gelmez. Yatağınıza koyduğunuz kıyafetlere bakın ve kaç tane farklı kıyafet kombinasyonunu önceden bulabileceğinizi görün.

Haftalık bir yolculuk için yedi kıyafeti paketlemiyorsunuz. Daha az öğeyi karıştırabilir ve eşleştirebilirsiniz.

Schoenman, “Kot pantolon ve etek gibi eşyalar yıkamaya ihtiyaç duymadan tekrar tekrar giyilebilir, bu nedenle haftalık paket listeniz yedi adet üst üste ve döndürebileceğiniz üç altlık olur” diyor.

4. Her hava durumuna uygun kalınlıkta en az bir parçanız olsun

Yerel havayı araştırın ve tüm sıcaklıklarda dolaşırken rahat kalacağınızdan emin olun. Seyahat uzmanları, kolayca takıp çıkartabileceğiniz birden fazla ince katmandan oluşan kıyafetler önerir. Schlichter, çeşitli kombinasyonlarda hepsi birbiriyle iyi görünen değiştirilebilir katmanları paketlemeyi sever.

Soğuk bir yerde seyahat ediyorsanız, çantanızı çok sayıda hacimli kazak veya ceket ile doldurmayın. Sadece bir kalın kazak ve hafif hava koşullarına dayanıklı bir ceket getirin ve altına giyeceğiniz ince uzun kollu tişörtleri çıkarın.

Schlichter, “Genellikle aynı ağır katmanları tekrar tekrar giyiyorum, ancak her gün taban katmanını değiştiriyorum” diyor .

Ziyaretiniz için hangi öğelerin uygun olduğundan emin değilseniz, her türlü seyahat için paketleyebileceğiniz ayrıntılı kıyafet, ayakkabı ve çeşitli ürün listeleri sunan Hithaonthego gibi web sitelerine bakın . Düzenli olarak aynı hedefe giderseniz (örneğin, ailesiyle Denver’a yıllık Noel gezisi), bir paketleme listesi oluşturun ve kaydedin, böylece her seferinde başvurabilirsiniz.

5. Rulo, Katlama veya Burrito

Yüksek verimli paketleme dünyasında haddeleme gerçek bir an yaşıyor. Haddeleme, çantanızda çok daha fazla kıyafet sıkışmasını sağlar. Yapması kolaydır: Giysiyi düz bir yüzeye koyun ve ikiye katlayın. Maddeyi kısa kenardan başlayarak yuvarlayın ve açıklığı aşağı bakacak şekilde valizinize koyun. Öğe açılmış gibi görünüyorsa, saç bandı veya lastik bantla sabitleyin.

Giysilerinizi haddeleme, çantanızda daha fazla sıkmanızı sağlar.

Bu yöntemin tek dezavantajı, bazı kıyafetleri kırışmış bırakmasıdır. Schlichter, kıyafetleri karıştırmadan alanı en üst düzeye çıkarmak için geleneksel katlama ve yuvarlanma kombinasyonuna sahiptir.

Diğer bir seçenek ise, üst, alt, iç çamaşırlar, çoraplar gibi bütün bir kıyafet oluşturduğunuz ve her şeyi hepsi bir arada bir pakette yuvarladığınız börek yöntemidir. Bu yetişkinler için hantal olurken, çocuklar için paketleme yaparken akıllıca bir çözümdür. Çocuk gömlekleri ve şortları kazmak yerine, burrito giyip gidebilir.

Giysileriniz tamamen katlandıktan ve yuvarlandıktan sonra, en ağırdan en büyüğüne ve en küçüğüne kadar sıralayın. En ağır olanları kasanızın altına, ardından orta ağırlığa ve ardından en hafifine koyun. Ayrıca, en üste iner inmez ihtiyacınız olan herhangi bir öğeyi koyun. Çantanızın iç kısmına veya dış kısmına iç çamaşırları ve çorapları doldurun.

6. Küpleri Paketlemeye çalışın

Ambalaj küplerini hiç duymadıysanız, Schoenman’ın Ambalaj Listesi’nde açıkladığı bu açıklayıcıya göz atın. Ambalaj küpleri, valiziniz için temelde istiflenebilir hafif organizatörlerdir. Farklı boyut ve renklerde gelirler; böylece çoraplarınızı kravatlarınızdan ayrı tutabilir veya bir çantayı birden fazla gezgin arasında bölebilirsiniz. Bazı paketleme küpleri daha fazla yer kazanmak için sıkı ve sıkıştırılmış halde sıkıştırılabilir.

Schoenman gerçek bir inanandır. Kıyafetlerini yuvarlıyor ve sonra onları küp küplere koyuyor.

“Paketleme küplerime uymayan bir çift kot pantolonum veya eşyalarım varsa, onları valizime koymadan önce hala rulolarımı açarım çünkü çatlaklara daha iyi uyduğunu hissediyorum, daha fazla sıkıştırılmışlar ve daha az sıkılabiliyorlar transit dolaşmak “diyor.

Ancak, iki haftalık elbiseleri tek bir elekle sıkıştırabilmenize rağmen, SmarterTravel’in Schlichter olduğunu söylüyor. “Çok fazla sıkıştırma torbası kullanıyorsanız, çok ağır bir taşıma ile bitebilirsiniz.”

Özellikle kadınlar tuvalet kapanı için düşüyorlar, bu da tüm güzellik rejimlerinizle yedekte seyahat etmeniz gerektiğine inanıyor. Bu, sadece ağırlık perspektifinden değil, aynı zamanda bir düzlem üzerinde 3.4 onstan (100 mililitre) daha büyük sıvı veya jel kapları taşıyamayacağınız için de bir sorun olabilir.

7. Bakım malzemeleri hakkında iki kez düşünün

Otellerin çoğu konaklama mekanı gibi ihtiyaçların çoğunu ücretsiz sağladığını unutmayın. Ürünleriniz hakkında seçici davranıyorsanız, varış yerinize ulaştığınızda her zaman seyahat boyutu şişeleri satın alabilirsiniz. Schoenman ayrıca şampuan çubuklarından parfüm çubuklarına ve diş macunu tabletlerine (yup) kadar her şeyi içeren katı tuvalet malzemelerine bakmayı da önerir .

Bir Cevap Yazın