Android Cihaz ile Cep Telefonu Takip

Android Cihaz ile Cep Telefonu Takip

Akıllı telefonlar bulunduğundan beri, insanlar cep telefonu takip işlemini öğrenmek istiyorlardı. Nedenler değişir. Bazı insanlar çocuklarını veya eşlerini yakından izlemek ister. Diğerleri arkadaşlarıyla seyahat etmek ve kimsenin ayrılmadığından emin olmak istiyor. Ve bazıları sadece kayıp bir cihaz bulmaya çalışıyor.

Bir mobil cihazın yerini izlemek istemenin nedeni ne olursa olsun, günümüzde bunu yapmak için sayısız yol var. Bugün çok daha kolay. Pek çok insan gönüllü olarak konumlarını arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaşıyor.

Android ve iPhone, yerleşik konum izleme yardımcı programlarıyla birlikte gelir; bu telefonlardaki konum hizmetleri (GPS) etkinleştirildiyse ve sahibi, konum bilgilerini paylaşmak için uygulamaya izin vermişse. Aşağıdakiler, bir Android telefona sahipseniz bu yer takip hizmetlerinden yararlanmanın birkaç yolu vardır (izlemek istediğiniz telefon bir iPhone’dur).

Aygıt Yöneticisi ile Cep Telefonu Yerini İzleme

Android telefonunuzun yerini bulmak gerçekten kolaylaşmadı. Android’inizde konum servisleri açık olduğu sürece, telefonunuzun yerini öğrenmek için Google’ın Android Cihaz Yöneticisi’nin Cihazım Bul sayfasını ziyaret  edebilirsiniz.

Google hesabınıza giriş yapmanız ve konum bilgilerini toplamak için hizmet iznini sağlamanız gerekiyor.

cep telefonu takip

Bunu yaptıktan sonra, telefonunuzun kesin GPS konumunu Google Haritalar’da küçük bir yeşil simge ile görürsünüz.

Haritanın solunda, telefonunuz şu anda bulunduğunuzda değilse kullanabileceğiniz üç hizmet görürsünüz.

cep telefonu takip

  • Ses çal : Bu özellik, ses susturulsa bile beş dakika telefonunuzu çalacaktır.
  • Kilit : Cihazınızı kilitleyin ve mesaj ya da telefon numarasını görüntüleyin
  • Sil : Cihazda ki tüm içerik silinecek. Bundan sonra cihazınızın yerini belirleyemeyeceksiniz.

Telefonunuzda konum servislerini etkinleştirdiğinizden ve telefon numaranızı izlemenize Google’ın izin vermiş olduğundan emin olmak iyi bir fikirdir. Bu şekilde, eğer hiç kaybolmazsa, bu özelliklerden birisini hızlı bir şekilde etkinleştirebilir ve bilgilerinizi koruyabilirsiniz.

Ayrıca, kilit özelliği tek başına telefonunuzu geri almanıza yardımcı olabilir. Bulduğunuz kişiye bir mesaj görüntülemenizi sağlar (eğer varsa). Ayrıca, telefonunuzu geri almak için size zaman ve yer ayarlaması için ulaşabilecekleri bir telefon numarası sağlar.

Cep Telefonu Takip

Yukarıda Google tarafından sunulan, Google hesabınızdaki sayfaya ek olarak. Ayrıca , daha fazla özellik bulunduğu bir Telefon Bul sayfanız da vardır.

Bu sayfada size Google hesabınıza giriş yapmak için kullandığınız her cihazın bir listesi gösterilir. Bu listeden bulmak istediğiniz telefon veya tableti seçebilirsiniz.

Bunu yaptıktan sonra, Android Cihaz Yöneticisine benzer şekilde kullanabileceğiniz uzun bir yardımcı program listesi göreceksiniz.

  • Son güvenlik olaylarını kontrol etme : Bu, son şifre değişikliğinin bir günlüğünü veya Google’a gönderilen sıfırlama taleplerini gösterir.
  • Telefonunuzu kilitleme :  Telefonunuzu hemen kilitleyebilir.
  • Telefonunuzu aramayı deneyin : Telefon listenizi (unuttuysanız numaranızı bulmak için) veya bir Google Hangouts oturumu açarak telefonunuzu arayabilirsiniz.
  • Telefonunuzda Google oturumunu : o cihazla kimse Google hesap bilgilerine erişebilir, böylece bu, cihazdaki Google hesabınızdan çıkış yapmanızı sağlayacaktır.
  • Telefonunuzu Sil : Bu hemen telefonunuzdaki tüm bilgileri silecektir.

Bu sayfanın sağ tarafındaki “Konumlandır” bağlantısına basmak, açık bir şekilde bir cep telefonu takip , konumunu izlemenin en kolay ve en hızlı yoludur – yukarıda gösterilen haritayı sağlayacak ve telefonunuzu tam olarak nerede alacağınızı bileceksiniz.

Telefonunuzu kilitleme seçeneği, telefonunuzu bulan kişiye basabilecekleri bir arama düğmesi (ve onlara yazabileceğiniz özelleştirilmiş bir mesaj) sağlayacaktır. Böylece, belirttiğiniz sayıdaki numarayı aramak için telefonunuzu kullanabilirler. Bu, telefonunuzun kim olursa olsun geri almanıza yardımcı olmak için mümkün olduğunca kolaylaştırır. Bir numarayı aramak zorunda kalmazlar – yapmaları gereken tek şey yeşil düğmeye basmaktır!

“Cihazınızı silmek” seçeneğinin, Google’ın telefonda erişebildiği her şeyi sildiğini unutmayın.Google’ın telefonunuza eklediğiniz ek bellek kartlarını silemeyebilir. Ayrıca, telefonunuzu sileceğiniz anın, Google hesap bilgilerinin de kaybolduğunu unutmayın. Artık telefonunuzu bulmak veya çaldırmak için yukarıdaki servislerden herhangi birini kullanamazsınız.

Yani, açıkçası çok son çare olarak “silme” özelliğini kullanın. Bunu ancak telefonunuzu kaybettiğinize ve asla geri almayacağınıza ikna olduysanız kullanmalısınız. Telefondaki pil durumu tek haneye ulaştığında bunu yapmak isteyebilirsiniz ve yine de telefonla bağlantısını kaybedersiniz.

Android’de bir iPhone izleme

Konumu izlemek istediğiniz bir iPhone var mı? Telaşa gerek yok. Bir Android cihazdan çalışsanız bile Apple’ın Find My iPhone hizmetini kullanarak bir iPhone yerini izleyebilirsiniz .

Ziyaret etmeyi denerseniz iPhone yerini bulmak için iCloud sayfasını , web sayfası tarayıcınız desteklenmiyor diye uyarı verecek.

Ancak sorun değil, çünkü Android kullanıcıları bunun bir yolunu buluyor. Yapmanız gereken tek şey, tarayıcı penceresinin sağ üst tarafındaki menü simgesini tıklayın ve açılır listeden “Masaüstü sitenizi iste” seçeneğini tıklayın (mobil Chrome tarayıcısını kullandığınız varsayımıyla – ki bu sizin olmalı).

Bunu etkinleştirdikten sonra, iCloud için oturum açma sayfası iyi gelir. ICloud hesabınıza giriş yapın ve iPhone’unuzun kesin konumu ile bir harita görünecektir.

cep telefonu takip

Tıpkı Android telefonunuzdaki gibi konum servislerini etkinleştirmeniz gerekir. Bu hizmeti kullanabilmeniz için iPhone’unuzda Find My iPhone’u da etkinleştirmeniz gerekir. Bu nedenle, tereddüt etmeyin – bu noktada iPhone’unuzu bir noktada kaybetmeniz ihtimaline karşı bugün bu özelliği etkinleştirin.

IPhone’ımı Bul özelliği, yıllar boyunca sayısız Apple sahibini kurtardı. Artık evinizde başka herhangi birisinin sahip olduğu tek bir cihaz olsa bile iPhone’unuzun yerini nasıl izleyeceğinizi biliyorsunuzdur.

Cep Telefonu Konumunu Diğer Uygulamalarla İzleme

Belki sadece kendi telefonunuz değil, ailenizin veya arkadaşlarınızın telefon konumunu izlemekle daha fazla ilgileniyorsunuzdur.

Orada, cep telefonunun numarasına dayanan herhangi bir cep telefonunun yerini gösterecek tek bir uygulama olmadığını anlamanız çok önemlidir. Google Play Store’da bunu yaptığını iddia eden herhangi bir uygulama bir aldatmacadır. Bir cep telefonunun yerini izleyebilmenin tek yolu, bu telefona yazılım yüklemektir. Telefon sahibi ayrıca, konum servislerini telefonda etkinleştirmek için izin vermelidir.

İyi haber şu ki, dışarıdaki birçok insan GPS konumunu isteyerek ve özgürce tüm dünyayla paylaşıyor. Evet, kendi arkadaşlarınızdan birçoğu bile, istemeden de olsa cep telefonu takip edilebilir!

Facebook üzerinden akıllı telefon konumu

Telefonunuzdaki Facebook uygulamasına girerseniz, menüye tıklayın ve aşağı gidin, “Yakın Arkadaşlar” bağlantısı görürsünüz. Buraya tıklayın, Facebook  arkadaşlarınızdan kaçının konumlarını Facebook’daki arkadaşlarıyla paylaşmayı (veya farkında olmadan paylaştığını) öğreneceksiniz.

Facebook uygulamasının bu alanı arkadaşınızın en son ne zamana kadar Facebook’ta oturum açtığını gösterecektir. Ayrıca ne zaman yaptıklarını da gösterirler. Muhtemelen bu, arkadaşlarınızın yerlerini cep telefonlarıyla belirlemenin en kolay yoludur. Ancak, yalnızca konum özelliğini Facebook’ta etkinleştirdiyse çalışır.

Facebook’un konum takibi yapmanın bir başka yolu Messenger uygulamasıdır. Kısa süre önce duyurduğumuz gibi, Facebook artık kullanıcılara canlı konumlarını Facebook Messenger uygulamasıyla başkalarıyla paylaşma olanağı sunuyor .Facebook, Messenger’a Canlı Konum Takibi Ekledi.

Bu, Messenger’ın içinden mesajınızın solundaki “+” simgesine basarak ve konum simgesini seçerek gerçekleştirilir.

Bu mesaj alıcıya akıllı telefonunuzun bulunduğu yere küçük bir harita gösterecektir.

Konumunuzu Google Haritalar’da paylaşın

Ailenizin veya arkadaşlarınızın cep telefonunuzun yerini tespit etmesine izin verebileceğiniz bir diğer harika yöntem de konumu Google Haritalar aracılığıyla paylaşmanızdır .

Bu, Google’ın Google Haritalar’a yeni eklediği nispeten yeni bir özelliktir. Google Haritalar’ı açıp menüyü tıklarsanız, listede “Konum paylaş” bağlantısını görürsünüz.

Üzerine tıkladığınızda, cep telefon takip, konumunuzu sınırlı bir süre için paylaşma seçeneğiniz olur. Bir süre özelleştirebilir veya konumu kapatana kadar konumunuzu kalıcı olarak paylaşabilirsiniz.

Konumunuzu paylaşmak istediğiniz tüm kişileri belirtebilirsiniz. Siz ve arkadaşlarınız konumunuzu birbiriyle paylaştıktan sonra, Google profil görüntüsünüzle tanımlanan haritada birbirinizin akıllı telefon konumunu görürsünüz.

Bu, bir anne veya babanın işyerinde ya da herhangi başka bir sebepten dolayı aileye huzur vermesini sağlamak için harika bir yoldur. Cep telefonu takip ayrıca, tüm bir ailenin barış içinde olması için harika bir yoldur. Anne babalar, çocuklarının nerede olduklarını sürekli olarak düşünmek zorunda değiller ve çocuklar, nerede olduklarını raporlamak için “arama” yapmaya mecbur kalmazlar.

Cep Telefonu Takip

 

Bir Cevap Yazın