Adobe Flash Player Bir Devrin Sonu Yaklaşıyor!

Adobe Flash Player Bir Devrin Sonu Yaklaşıyor!

Sadece birkaç yıl sonra, Adobe Flash Player güncellemeyi ve dağıtımı sona erdirecek. Bir dönemin sonu yaklaşıyor …

Adobe,  resmen “yaşamın sonu” Flash Player planlarını açıkladı ;

Adobe, etkileşimi ve yaratıcı içeriği (videodan oyunlara ve daha pek çok yolla) web üzerinden ilerletmek için uzun süredir bir liderlik rolü oynuyor. İçeriği ve etkileşimi ileri itme ihtiyacını gördüğümüzde, bu ihtiyaçları karşılamak için yenilik yaptık. Bir formatın mevcut olmadığı yerlerde, Flash ve Shockwave gibi bir format icat ettik. Zaman geçtikçe, web geliştikçe, bu yeni formatlar topluluk tarafından benimsendi, bazı durumlarda açık standartların temelini oluşturdu ve web’in önemli bir parçası haline geldi.

HTML5

Ancak, HTML5, WebGL ve WebAssembly gibi açık standartlar son birkaç yıldır olgunlaştığından, çoğu şimdi eklentilerin öncülük ettiği yeteneklerin ve işlevlerin çoğunu sağlıyor. Web’deki içerik için uygun bir alternatif haline geldi. Zamanla, yardımcı eklentiler olmak için geliştirilen yardımcı uygulamaları gördük. Son zamanlarda, bu eklenti özelliklerinin çoğunun açık web standartlarına dahil edildiğini gördük. Günümüzde, çoğu tarayıcı satıcısı, bir kere de eklentiler tarafından sağlanan yetenekleri tarayıcılara ve kullanımdan kaldırılan eklentilere doğrudan entegre etmektedir.

Bu ilerleme göz önüne alındığında ve Apple , Facebook , Google , Microsoft ve Mozilla gibi teknoloji ortaklarımızla işbirliği yaparak Adobe, kullanım ömrü sona eren Flash’ı planlıyor. Özellikle, Flash Player’ı 2020 yılının sonundaki güncellemeyi ve dağıtmayı durduracağız. İçerik oluşturucuları mevcut Flash içeriğini bu yeni açık biçime taşıyacak.

Oyun, eğitim ve video da dahil olmak üzere Flash teknolojisinin etrafında birkaç endüstri ve işletme inşa edilmiştir. Müşteriler ve iş ortaklarımız göç planlarını yerine getirirken 2020 yılına kadar Flash’ı desteklemeye kararlıyız. Adobe, şu anda planlanan EOL aracılığıyla Flash içeriğini destekleyen bir dizi büyük OS ve tarayıcıda Flash’i desteklemeye devam edecektir . Bu, düzenli güvenlik düzeltme eklerini yayınlamak, OS ve tarayıcı uyumluluğunu korumak ve gerektiğinde özellikler ve yetenekler eklemeyi içerir. Flash içeriğinin güvenliğini ve uyumluluğunu korumak için Apple , Facebook , Google , Microsoft ve Mozilla dahil olmak üzere ortaklarla birlikte çalışmaya tamamen kararlıyız .

Adobe ayrıca yeni web standartlarının geliştirilmesine öncülük etmeye devam edecek ve ilerlemelerine aktif olarak katılabilecektir. Buna, HTML5 standardına katkıda bulunmaya ve WebAssembly Topluluk Grubuna katılmaya devam etmek dahildir. Ve HTML5 içeriğini geliştirmek için önde gelen web animasyon aracı olan Animate CC ve Premiere Pro CC gibi en iyi sınıf animasyon ve video araçlarını sunmaya devam edeceğiz .

Adobe, önde gelen tasarımcılara ve geliştiricilere web için şaşırtıcı içerik hazırlamak için en iyi araç ve hizmetleri sunmaya devam edecektir.

 

Kaynak : Adobe.com

 

Bir Cevap Yazın