Acıların Kadını Değil! Acı Biberlerin Kadını

Acı Biber yemek ile YEMEK arasındaki fark 🙂

Yurtdışında eğlenceli yarışmalar çokça rastladığımız bir şey. Hamburger yeme, midye yeme, bira içme vs. gibi rekabeti eğlenceli yarışmalar oldukça rağabet görüyor. Üstelik seyircisi de az değil. Dün Masterchef Türkiye’yi izlerken orada sorulan en acı biber hangisidir sorusundan sonra daha önce izlediğim bir yarışma geldi aklıma. Acı biber yeme konusunda  üst üste sürekli şampiyon olan  Sid Barber. Sid “Rakipsiz Sid” olarak anılıyor ve genellikle tek kadın yarışmacı olarak yarışmalarda yer alsa da, her seferinde en acıyı yiyebilen o oluyor. Acı biberlerin ölçü birimleri var.

Scoville Acılık Ölçeği

Scoville acılık ölçeğini incelerseniz bizim ülkemizde ki acıların çok çok ötesinde acı değerleri olan biberler olduğunu görebilirsiniz. Ben şahsen suşilerin yanında verilen wasabi sosunu bile yiyemeyen biri olarak zaten o acıları ağzıma değdirmem. Zaten biberleri çiğ de yiyemem. Hele ki tek başına. Hadi yedim diyelim kesinlikle bir mide kanaması geçirebilirim. Sonrasını zaten söylemiyorum.

SİD BARBER

Sid Barber’e geri dönecek olursak; acılı yeme yarışmaları parayla ilgili değilmiş. Aslında, Clifton Chilli  Yeme Yarışması’nı kazanmanın büyük ödülü sadece £ 50’dir (70 $), bu biberleri yemek sırasında ve sonrasında tüm bu acıya dayanmak için bir şaka gibi görünür, ancak Sid yine de her yıl gelirmiş. Ya meydan okumayı seviyor ya da sadece acıya karşı aşırı derecede toleransı var.

Sid Barber, 2014, 2015, 2016 ve 2017 yıllarında Clifton Chilli Eating Yarışmalarını büyük bir farkla kazandı ve gelecek yılki yarışmanın da en büyük favorisi. Birisinin “gerçek ejderha anasını” yenip yenemeyeceğini görmek ilginç olacak.

Baharatlı yiyecekleri sevip ciddi bir acı biber yarışmasında sıcağı idare edebileceğinizi düşünüyorsanız, muhtemelen bu olayın nasıl gittiğini görmemişsinizdir. Hemen hemen herkesin ciddi yan etkisi olmadan yiyebileceği Red Fresno ve ya Jalapeno gibi oldukça acı biberlerle başlarlar, ancak zorluk her turda zorlaşır ve bunu bilmeden önce kendinizi Ghost Chillies ve Naga yerken bulursunuz Vipers, Scoville reytingi ile ortalama 1 milyon birimden fazla sıcak biber yakıyor. Ve bir şekilde zorlayabiliyorsanız, son rauntta, ortalama Scoville puanı 1.569.300 olan, dünyanın en sıcak biberleri olan birkaç Carolina Reaper biberinde şölen yapan yarışmacılar kaldı.

Youtube acı biber yeme yarışmasını izlemek için tıklayın

Sanki tüm bu biberleri yemek yeterince zor değilmiş gibi, yarışmacıların etkinlik boyunca hiçbir şey içmeleri yasaktır, bu da ateşi ağızlarına, boğazlarına ve midelerine söndürmenin bir yolu olmadığı anlamına gelir. Bazı insanlar öğürme refleksleriyle savaşamazlar ve kusarlarve diskalifiye olurlar, diğerleri acılar içinde yüzlerini aşağıya doğru akan kontrol edilemeyen gözyaşlarıyla acılar arasında devam ederler. Gelin şu acılı dünyanın biberlerine bir göz atalım;

Jalapeno Biberi :

2500-10000 SHU, dunyanin en populer chili biberi. Orta boydaki bu biber, genellikle yesilken tuketilsede, bekletilmesi halinde kirmiziya doner ve acilik miktari artar.

Aleppo Biberi :

10000 SHU, Suriye ve Turkiye’de yetisen bu biberi genellikle pul biber olarak buluyoruz. Her pul biber tabiki Aleppo’dan olmasada, ozellikle aci olarak satilanlar oyle.

Tabasco Biberi : 30000 – 50000 SHU, Tabasco, Meksika’da uretilen bu biber, cogunuzun yakindan bildigi “Tabasco” sosununda kaynagi.

Diğer yazılarımız için tıklayın

Cayenne Biberi :

30000-50000 SHU, Orta dogu ve Turkiye’de ozellikle toz halinde bulabileceginiz bu biberin anavatani Gine.

Thai Biberi :

50000-100000 SHU, Tayland’da uretilen ve tescilli 79 cesit aci biberden birisi, ufak boyutlarina ragmen yakindan bildiginiz Jalapeno’nun ortalama 10 kat acisi.

Madame Jeanette ( Surinam Red & Yellow) Biberi :

100.000-150.000 SHU, Surinam, Guney Amerika’ya ozgu bu biber aciligin yaninda meyvemsi aromasiylada oldukca begenilyor ve Surinam mutfagininda vazgecilmez bir urunu.

Scotch Bonnet Biberi :

150.000 – 350.000 SHU, Jamaika’ya ozgu bu biber ayni zamanda cok renkliligiylede ilgi cekiyor. Aci-tatli aromali Jamaika mutfaginin vazgecilmezi.

Habanero Biberi :

150.000 – 325.000 SHU, Guney Amerika’ya ozgu bu biberin tarihide cok eskilere dayaniyor. Yucatan’da oldukca uzun suredir kullanilan bu biberin Mayalar doneminde de bazi ayinlerde kullanildigi dusunuluyor. Sari,kirmizi ve turuncu renklerde bulmak mumkun ve kendi icerisinde farkli isimlerde anilan pek cok turu mevcut.

Trinidad Scorpion CARDI Biberi :

800.000 – 1.000.000 SHU, uzun sure dunyanin en aci biberi olarak anilan karayipler’e ozgu bu biber sonrasinda caprazlamayla uretilen pek cok biber turunede onculuk etti.

Ghost ( Bhut Jolokia ) Biberi :

800.000 – 1.041.427 SHU, Red Naga cilisi olarak ta bilinen bu biber 2007 yilinda dunyanin en aci biberi olarak Guinness rekorlar kitabina girdi fakat ozamandan bu yana tahtini kaptirmis durumda.

Carolina Reaper Biberi :

1.569.383 – 2.200.000 SHU, Ed Currie adli uretici tarafindan uretilen caprazlanmis bir tur olan bu biber 2013 yilindan bu yana dunyanin en aci biberi unvanini korumaktadir. Anne ve babasini kanserden kaybetmesi uzerine yaptigi arastirmalar sonucunda kendine gore aci agirlikli beslenmenin kansere care oldugu kanisina varmis ve biber uretimine girmistir.

Resimler: https://chefexpat.com

Bir Cevap Yazın