5 Adımda Bilgisayarınızı Hızlandırın

5 Adımda Bilgisayarınızı Hızlandırın

Bilgisayarınızı hızlandırın, Windows 10’un daha hızlı çalışmasını ister misiniz? Bu ipuçlarını denemek için birkaç dakikanızı ayırın; makineniz hızlı olur ve performans ve sistem sorunlarına daha az eğilimli olur.

1. Güç Ayarlarınızı Değiştirin

Windows 10’un Güç tasarrufu planını kullanıyorsanız, bilgisayarınızı yavaşlatmış olursunuz. Bu plan, enerji tasarrufu yapmak için bilgisayarınızın performansını düşürür. (Hatta masaüstü PC’ler genellikle Güç tasarrufu planına sahiptir.) Güç planınızı Güç tasarrufcısından Yüksek performansa veya Dengeli olarak değiştirme size anlık bir performans artışı sağlayacaktır.

Bunu yapmak için, Denetim Masası’nı başlatın, ardından Donanım ve Ses> Güç Seçenekleri’ni seçin. Genellikle iki seçenek göreceksiniz: Dengeli (önerilen) ve Güç tasarrufu. (Markanıza ve modelinize bağlı olarak, üretici tarafından markalanmış bazıları da içerecek şekilde burada başka planlar da görebilirsiniz.) Yüksek performans ayarını görmek için, Ek planları göster tarafından aşağı oku tıklayın.

 

Güç ayarınızı değiştirmek için, istediğiniz ayarı seçin ve Denetim Masası’ndan çıkın. Yüksek performans size en fazla güç verir, ancak en fazla gücü kullanır; Dengeli güç kullanımı ile daha iyi performans arasında bir orta gelir bulur; Ve Güç tasarrufu, size mümkün olan en fazla pil ömrü sağlamak için elinden gelen her şeyi yapar. Masaüstü kullanıcılarının Güç tasarrufu seçmek için hiçbir sebebi yoktur ve hatta dizüstü bilgisayar kullanıcıları Takılı değilken Dengeli seçeneği ve bir güç kaynağına bağlıyken yüksek performans düşünmelidir.

guc secenekleri

2. Başlangıçta Çalışan Programları Devre Dışı Bırakın

Windows 10 PC’nizin durgun olmasının bir nedeni, asla kullanamayacağınız veya nadiren kullandığınız programların arka planda çalışan çok fazla programı olduğudur. Çalışmalarını durdurun ve bilgisayarınız daha sorunsuz çalışacaktır.

Görev Yöneticisi’ni başlatarak başlayın: Ctrl-Shift-Esc tuşlarına basın veya görev çubuğuna sağ tıklayın ve Görev Yöneticisi’ni seçin. Görev Yöneticisi sekmeler olmaksızın kompakt bir uygulama olarak başlatılırsa, ekranınızın altındaki “Daha fazla ayrıntı” seçeneğini tıklayın. Görev Yöneticisi tam sekmeli olarak görünecektir.

Başlangıç ​​sekmesini tıklayın. Windows’u başlattığınızda başlatılan programların ve hizmetlerin listesini göreceksiniz. Listede, her programın adı ve yayımcısı, başlangıçta çalıştırılıp etkinleştirilmediği ve sistem başlatıldığında Windows 10’un ne kadar yavaşladığı “Başlangıç ​​etkileşimi” bulunur.

Bir programın veya hizmetin başlangıçta başlatılmasını durdurmak için, sağ tıklayın ve “Devre Dışı Bırak” ı seçin. Bu, programı tamamen devre dışı bırakmaz; Yalnızca başlangıçta başlatılmasını engeller – başlatmadan sonra daima uygulamayı çalıştırabilirsiniz. Ayrıca, daha sonra başlangıçta başlatılmasını istediğinize karar verirseniz, Görev Yöneticisinin bu alanına geri dönebilir, uygulamayı sağ tıklatıp “Etkinleştir” seçeneğini belirleyebilirsiniz.

gorev yoneticisi

Windows 10 Gizli Ayarlar

3. Görsel Efektleri Devre Dışı Bırakma

Windows 10 arama kutusuna sysdm.cpl yazın ve Enter tuşuna basın. Sistem Özellikleri iletişim kutusunu başlatır. Gelişmiş sekmesini tıklayın ve Performans bölümünde “Ayarlar” ı tıklayın. Bu sizi Performans Seçenekleri iletişim kutusuna getirir. Çeşitli animasyonlar ve özel efektler listesini görürsünüz.

Ekranın üst kısmındaki “En iyi performansı ayarla” seçeneğini seçmek ve ardından Tamam’ı tıklamak büyük olasılıkla daha kolaydır. Windows 10 daha sonra sisteminizi yavaşlatan etkileri kapatacaktır.

sistem ozallikleri

4. Windows Sorun Gidericisi

Windows 10, performans sorunlarını keşfedebilecek ve çözebilecek çok kullanışlı, az bilinen bir araca sahiptir. Başlatmak için, arama kutusuna sorun gider yazıp görünen “Sorun Gider” simgesini tıklayın. Ardından sorunlarla ilgili olan başlığı seçip sorun gidericiyi çalıştıra basın.

sorun gider

 

 

5.  Performans İzleme

Windows 10’da, performans izleyicisi olarak adlandırılan, başka şeylerin yanı sıra PC’iniz hakkında ayrıntılı bir performans raporu hazırlayan, sistem ve performans sorunlarını ayrıntılı bir şekilde belirtecek ve düzeltmeler yapmasını sağlayacak harika bir araç var.

Raporu almak için arama kutusuna perfmon / report yazıp Enter tuşuna basın. (“Perfmon” ve eğik çizgi işareti arasında bir boşluk olduğundan emin olun.) Kaynak ve Performans İzleyicisi, sisteminiz hakkında bilgi başlatır ve toplar. Bunun 60 saniye süreceğini söyleyeceğim, ancak birkaç dakika sürdüğünü fark ettim. Monitör sona erdiğinde interaktif bir rapor.

kaynak

 

5 Adımda Bilgisayarınızı Hızlandırın

Bir Cevap Yazın