Vizesiz Sahil Kentleri

Vizesiz Sahil Kentleri

Gürcistan / Batum

Vizesiz Sahil Kentleri…Vizesiz yolculuk yapılabilen 5 sahil kentini sizlerle paylaşmak istiyorum.Vizesiz yolculuk yapılabilen  sahil kentlerinden birincisi; Batum. Yemyeşil doğası ve upuzun kumsalı ile turistleri büyülüyor. Dağlar ve denizi  topraklarında harmanlayan Batum, Gürcistan’ın en tarihi şehri olarak biliniyor. Harika manzaralara rastlayabileceğiniz ve gezmek için sadece bir sırt çantasının yeterli olacağı bir şehir. Türkiye ile sınır komşusu olması da zaman açısından oldukça büyük bir avantaj.  Ilıman bir iklime sahip olmasından ötürü tarih boyunca hep tatil bölgesi olmuş ve çarlık dönemlerinde Ruslar tarafından sıklıkla tercih edilmiş bir yerdir. Seyahat severler için Batum; vizesiz yolculuk yapılabilen sahil kentleri listesinde ilk sıralarda yer alıyor. Biraz daha uzaklara gitmek isteyenler için hem lisanının kolaylığı, hem de insanlarının sıcaklığıyla gezginleri kendine çeken Arjantin var listede.

Arjantin / Buenos Aires

Yine vizeye gerek olmayan Arjantin’in  en büyük şehri  Buenos Aires , doğa ile iç içe ve oldukça uzun bir sahil şeridine sahip. Çoğu ülkeye göre buraya seyahat etmek masraflı olsa da, vizesiz oluşu tercih edilmesi için yeterli oluyor. Güzel havalar anlamına gelen Buenos Aires, ılıman bir iklime sahip. Bu sebeple yaz kış turist çekebiliyor.

Brezilya /Rio de Janeiro

Bir başka vizesiz yolculuk yapılabilenn sahil kenti de, Brezilya/ Rio de Janeiro.  İlk başta turistleri kendine çeken özelliği, dünyaca ünlü Rio Karnavalı’na ev sahipliği yapıyor olmasıdır. Dostluk ve barış teması üzerine kurulu olan bu karnaval, nefes kesen dansları ve kostümleriyle gelenlere unutamayacakları  anlar yaşatıyor.  Tarihinde olimpiyatlara da ev sahipliği yapmış olan bu şehir, tropikal bir iklime sahiptir. Dünyaca ünlü birçok plajı vardır.

Ukrayna / Odessa

Kuzeye doğru gidildiğinde, karşımıza çıkan bir başka sahil kenti ise; Ukrayna/ Odessa. İklim olarak ılıman ve karasal iklimi yaşayan Odessa’ya Haziran- Eylül ayları arasında  gidilmelidir. İstanbul’dan Odessa’ya feribotla gitme imkanı da bulunmaktadır. Tek sorun; zaman. Çünkü feribotla yolculuk, ortalama 36 saat kadar sürmektedir. Odessa,  görkemli ve düzenli  bir şehir yapısına sahiptir. Hareketli gece hayatı ve dinamiğin düşmediği plajları sebebiyle kuzeyde bile olsa, seyahat edenler için, gidilmesi gereken vizesiz sahil kentleri arasında yer alıyor.

Belize

Son olarak bir başka vize gerektirmeyen sahil kenti de, Orta Amerika’ da bulunan;  Belize.  Küçük bir ülke olsa da, Tropik ormanları, turkuvaz  renginde olan suları ve etrafında bulunan adacıkları ile şahane bir sahil kenti. Belize, birbirinden farklı etnik gruplarla kaynaşma ortamı yakalamak için biçilmiş kaftan.

Bir Cevap Yazın